Türkiye’de ikamet eden yabancılar, yurtdışına seyahat edebilmek için pasaporta ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, pasaportun geçerlilik süresi dolmadan önce pasaport başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

PASAPORT NEDİR?

Pasaport, bir kişinin belirli bir ülkenin sınırları dışına seyahat etmek için resmi olarak yetkilendirildiğini gösteren bir belgedir. Pasaport genellikle bir fotoğraf, kişisel bilgiler ve imza içerir. Pasaportlar, uluslararası seyahatlerde sınır güvenliği ve kimlik doğrulama için kullanılır. Her ülkenin kendi pasaport tipi ve geçerlilik süresi vardır. Pasaportlar, devletler tarafından verilir ve resmi prosedürlere tabidir. Bir pasaport sahibi, sahibinin kimliğini ve vatandaşlığını doğrulayan resmî belgelerle seyahat edebilir. Pasaportlar, vize gibi ek belgeler gerektirebilir veya özel ülke veya bölgelere giriş için gereklidir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) randevu alınarak yurt içinde, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine, umuma mahsus pasaportlar için ise İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

PASAPORT ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de pasaportların farklı çeşitleri bulunmaktadır. Türkiye’de 6 çeşit pasaport bulunmaktadır. Bu pasaport türleri şu şekildedir;

 • Umuma Mahsus Pasaport (bordo renkte)
 • Hususi Damgalı Pasaport (yeşil renkte)
 • Hizmet Damgalı Pasaport (gri renkte)
 • Diplomatik Pasaport (siyah renkte) (Dışişleri Bakanlığınca verilmektedir.)
 • Yabancılara Mahsus Pasaport (Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce verilmektedir.)
 • Geçici Pasaport (Pembe renkte) (Dış Temsilciliklerce verilmektedir.)

UMUMA MAHSUS PASAPORT

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport), Türkiye’de herhangi bir devlet görevinde bulunmayan, kamu çalışanı olmayan vatandaşlara verilen standart bir pasaport türüdür. Bu pasaport, yeşil, gri veya siyah gibi farklı renklere sahip olan diğer pasaport türlerinden ayrılır. Bordo pasaport sahipleri özel seyahatler için kullanır ve herhangi bir devlet hizmetinde bulunma gerekliliği yoktur.

Herhangi bir hukuki engeli bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu pasaportu alabilirler ve kişisel seyahatlerinde kullanırlar. Bordo pasaport, vize gerektirmeyen veya vize alarak seyahat edilebilen birçok ülkeye giriş imkânı sunar, ancak bazı ülkeler için vize başvurusu gerekebilir.

UMUMA MAHSUS PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN İSTENİLEN BELGELER

 • C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,
 • Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
 • Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,
 • Öğrencilerin harçsız pasaport başvurusunda; “Öğrenci Belgesi” (Başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir.)
 • Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)
 • Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.

HUSUSİ DAMGALI PASAPORT

 Hususi Damgalı Pasaport (Yeşil Pasaport), Türkiye’de devlet memurlarına, sporculara ve belirli özelliklere sahip iş insanlarına verilen özel bir pasaport çeşididir. Ayrıca belirli statüdeki eski milletvekilleri, emekli olmuş eski belediye başkanları, iş insanları ve devlet memurları da bu pasaportu alabilirler. Yeşil pasaport sahiplerinin aileleri de bazı avantajlardan faydalanabilir.

Yeşil pasaport, dünya genelinde dolaşım gücünün bordo pasaporta göre daha yüksek olduğu bir pasaport türüdür. Bu nedenle, yeşil pasaport sahibi vatandaşlar ve aileleri, bordo pasaport sahiplerine göre daha fazla ülkeye vizesiz seyahat etme hakkına sahiptirler. Özellikle vize gerektirmeyen veya vize alarak seyahat edilebilen birçok ülkeye, yeşil pasaport sahipleri kolaylıkla giriş yapabilirler.

Yeşil pasaportun avantajlarından faydalanma hakkına sahip olanlar arasında, devlet memurları, sporcular, iş insanları ve belirli statüdeki kamu personeli bulunmaktadır. Bu pasaport, resmi görevler, spor müsabakaları veya iş amaçlı seyahatler için kullanılır ve sahiplerine seyahat konusunda önemli ayrıcalıklar sağlar.

HUSUSİ DAMGALI PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN İSTENİLEN BELGELER

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,
 • Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
 • Çalışan kamu görevlileri, ihracatçılar ve avukatlar için hususi damgalı pasaport talep formu,
 • “Emeklilik veya çekilme nedenleri ile görevinden ayrılanlar için bir defaya mahsus kadro durumunu gösterir elektronik veya ıslak imzalı resmi yazı (Bu belgeyi kişiler son görev yaptıkları kurumlarından almaları gerekmektedir.)”
 • Birinci derece kadro ile emekliliğe hak kazanmış olan belediye başkanları için; Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığından alınan durumlarını gösterir resmi yazı,
 • Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,
 • Ebeveynlerinin hakkından dolayı hususi damgalı pasaport alacak çocuklar için; “Öğrenci Belgesi” (Sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir. Ayrıca ergin olmayan çocukların öğrenci olmamaları halinde 18 yaşına kadar hususi damgalı pasaport verilir.)
 • Ebeveynlerinin hakkından dolayı hususi damgalı pasaport alacak engelli ergin çocuklar için “Sağlık Kurulu Raporu”
 • Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)
 • Pasaport başvurusu öncesinde pasaport defter bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir. Hususi damgalı pasaportlar harçtan muaftır.)

HİZMET DAMGALI PASAPORT

Hizmet Damgalı Pasaport (Gri Pasaport), Türkiye’de yurt dışında görev yapacak olan vatandaşlara verilen özel bir pasaport türüdür. Bu pasaport, uluslararası kuruluşlarda görev yapacak kişilere, özel idareler, belediyeler veya hükümet tarafından yurt dışına gönderilenlere, Türk Kızılay Cemiyeti ve Türk Hava Kurumu’nun yurt dışı görevlendirmesi yapmış olan kişilere verilir. Gri pasaport sahiplerinin aile üyeleri de bu pasaportu alabilirler.

Ancak, Gri Pasaport’un önemli bir kuralı vardır: Bu pasaportla turistik seyahat yapılması yasaktır. Gri pasaport, sadece görev süresi boyunca geçerlidir ve turistik amaçlı seyahatler için kullanılamaz. Bu nedenle, Gri Pasaport sahiplerinin dikkatli olmaları ve pasaportlarını resmi görevleri dışında kullanmamaları önemlidir. Ayrıca, Gri Pasaport sahipleri tarafından turistik seyahat amacıyla kullanılan pasaportlar, hem sahibini hem de görevli kurumu zor duruma düşürebilir.

Bununla birlikte, Gri Pasaport, Bordo Pasaport’a göre birçok ülkeye vizesiz giriş imkanı sağladığından, görev amacıyla seyahati kolaylaştırır. Bu nedenle, iş seyahatleri veya resmi görevler için kullanıldığında avantajlı bir pasaport olarak kabul edilir.

HİZMET DAMGALI PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN İSTENİLEN BELGELER

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,
 • Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
 • Hizmet damgalı pasaport talep formu,
 • Kamu görevlisi olmayanlar için talep formu ile birlikte görev onayı,
 • Ebeveynlerinin hakkından dolayı hizmet damgalı pasaport alacak çocuklar için; “Öğrenci Belgesi” (Sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir. Ayrıca ergin olmayan çocukların öğrenci olmamaları halinde 18 yaşına kadar hak sahibinin pasaport süresi dikkate alınarak hizmet damgalı pasaport verilir.)
 • Ebeveynlerinin hakkından dolayı hizmet damgalı pasaport alacak engelli ergin çocuklar için “Sağlık Kurulu Raporu”
 • Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,
 • Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)
 • Başvuru öncesinde pasaport defter bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir. Hizmet damgalı pasaportlar harçtan muaftır.)

DİPLOMATİK PASAPORT

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport), ülkede bulunan üst düzey diplomatlar, çalışanlar ve askerlere verilen özel bir pasaport türüdür. Bu pasaport, ülkedeki diğer pasaport sahiplerine göre çok az sayıda kişiye verilir ve diplomatik bir statüyü ifade eder. Siyah pasaport sahipleri,yüksek düzeydeki resmi görevler için yurtdışına seyahat ederler.

Diplomatik Pasaport, diğer pasaport çeşitlerinden daha geniş bir vizesiz seyahat imkânı sunar ve bu pasaporta sahip kişilerin aileleri de bu avantajlardan faydalanabilir. Ayrıca, bu pasaport için herhangi bir harç ücreti ödenmez.

Diplomatik pasaport, üst düzey devlet görevlilerine ve temsilcilere verilir. Bunlar arasında meclis üyeleri, bakanlar, en üst düzey askeri yetkililer, bakanlık müsteşarları, bakan ve başbakan yardımcıları, diplomatlar, valiler, anayasa mahkemesi başkanı ve üyeleri gibi üst düzey görevlerde bulunan kişiler bulunur. Bu kişilere, yurtdışında diğer ülkelerle ilişkileri yönetmek veya özel görevler için seyahat etmek amacıyla Diplomatik Pasaport verilir.

YABANCILARA MAHSUS PASAPORT

Yabancılara mahsus pasaport, bir ülkenin vatandaşı olmayan bireyler için verilen seyahat belgesidir. Bu pasaportlar, geçerli oldukları ülkelerin yabancılar büroları veya konsoloslukları tarafından verilir. Genellikle turistler, iş adamları, öğrenciler ve diğer geçici ziyaretçiler tarafından kullanılır.

Yabancılara mahsus damgalı pasaportlar 60 sayfa ve dış kapak rengi lacivert olup, umuma mahsus pasaportlar ile aynı ebattadır.

Yabancılara mahsus pasaportlar 5682 Sayılı Pasaport Kanunu’nun 18’inci maddesine göre tanzim edilmektedir. Anılan Kanun maddesine göre;

“Tabiiyetsiz bulunan veya tabiiyet durumlarının muntazam bulunmaması hasebiyle ikamet ve seyahatleri bakımından fiilen tabiiyetsizlere tatbik edilen muamelelere tabi tutulmasında İçişleri Bakanlığınca zaruret görülen kimselere icabında mezkür Bakanlığın alacağı kararla “yabancılara mahsus” damgasını taşıyan ve Türk vatandaşlığını iktisap bakımından herhangi bir manayı veya hamili lehine herhangi bir hak iktisabını tazammun etmiyen bir pasaport verilir.

Bu pasaport iki nevidir:

A) Türkiye’ye yalnız bir giriş veya Türkiye’den yalnız bir çıkış için muteber olan pasaportlar

Giriş için verildiği takdirde Türkiye’ye girişin vukuu; Türkiye’den çıkış için verildiği takdirde de üzerindeki şerhte tasrih edilen memlekete vusul üzerine muteberliği nihayet bulacak olan bu pasaportların sahipleri tarafından itası tarihinden itibaren bir ay içinde bulunduğu memleketi terketmek suretiyle kullanılması şarttır. Aksi takdirde yenilenmesi gerekir.

B) (Değişik birinci fıkra: 19/6/1984 – KHK 240; Aynen kabul: 7/11/1984 – 3073/8 md.) (Değişik birinci paragraf: 23/7/2010-6009/58 md.) Bir gidiş ve geliş için verilen pasaportlar üç aydan az olmamak kaydıyla İçişleri Bakanlığının takdirine göre belirlenecek süreyle geçerli olmak üzere tanzim edilir.

Her iki neviden pasaportlar, İçişleri Bakanlığı ve yabancı memleketlerde, İçişleri Bakanlığının talebi veya tasvibi üzerine Dışişleri Bakanlığınca verilecek talimata istinaden, Türkiye Cumhuriyeti konsolosluk makamları tarafından verilir.

Yukardaki (A) fıkrasında yazılı neviden pasaportların yürürlüğünü kaybetmesi tarihinden itibaren iki ay geçmiş ise bunların yenilenmesi işlemi İçişleri Bakanlığının kararına bağlıdır.

Pasaport sahibinin tabiiyet bakımından aynı durumda bulunup reşit olmıyan ve iş sahibi bulunmıyan kız veya erkek çocuklarının o pasaportun refakat hanesine kaydı caizdir. Kocasiyle tabiiyet bakımından aynı durumda bulunan karısı hakkında da aynı işlem yapılabilir.

Refakat hanesinde kayıtlı olanlar, pasaport sahibiyle seyahat etmedikleri takdirde o pasaportu kullanamazlar.

Bu pasaportların, sahiplerinin ve varsa refakat hanesinde kayıtlı olanların birer kıta fotoğrafisini ihtiva eylemesi lazımdır.

Harcı: (Harca ilişkin hükümler mülga: 25/2/1952-5887/126 md.)”

GEÇİCİ PASAPORT

Geçici Pasaport (Pembe Pasaport), yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye dış temsilciliklerinden (konsolosluklar) alabileceği acil seyahat belgesidir. Genellikle pasaport kaybı, pasaportun süresinin dolması veya sınır dışı edilme gibi acil durumlarda verilir. Geçici pasaportlar, 1 ay boyunca geçerli olup, acil durumların hızlı bir şekilde çözülmesi için kullanılır.

Geçici pasaportlar pembe renkte ve tek sayfadır. Ancak, standart pasaportlardan farklı olarak, geçici pasaportlar Türkiye’ye giriş yapıldığında geri alınır. Bu nedenle, geçici pasaport sahipleri Türkiye’ye giriş yaptıklarında dikkat etmelidirler.

Geçici pasaportlar, acil durumların hızlı bir şekilde çözülmesine yardımcı olmak için önemli bir araçtır. Ancak, geçici pasaportların kullanımı sınırlıdır ve genellikle standart pasaportlarla değiştirilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle, geçici pasaport sahiplerinin acil durumlarının çözülmesinin ardından standart pasaport başvurusunda bulunmaları önemlidir.

GEÇİCİ PASAPORT HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Yurt dışında seyahat ederken pasaport kaybı, sağlık sorunları veya acil durumlar gibi durumlarda, Geçici Pasaport’a başvurarak seyahat belgesi alabilirsiniz. Ancak, bu pasaport türünün bazı önemli kısıtlamaları vardır ve bu kısıtlamalar hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

En önemli noktalardan biri, Geçici Pasaport’un sadece tek seferlik Türkiye’ye giriş hakkı vermesidir. Bu nedenle, Türkiye’ye dönüş yaparken aktarma yapmanız gerekiyorsa, bu durumda bulunduğunuz ülkedeki sınır görevlileri sizi ülkeye almayabilirler. Bu nedenle, mümkünse aktarmasız olarak Türkiye’ye dönüş yapmanız daha güvenli olacaktır.

Geçici Pasaport ile başka ülkeye geçiş yapmanız mümkün değildir; sadece Türkiye’ye dönüş amacıyla kullanılabilir. Ayrıca, Geçici Pasaport’un geçerlilik süresi sınırlıdır ve genellikle 1 aydır. Bu nedenle, mümkün olduğunca çabuk Türkiye’ye dönmeniz tavsiye edilir.

Pasaportunuzu kaybedip Türkiye’ye döndüğünüzde, havalimanındaki pasaport kontrolü görevlilerine durumu bildirerek sıraya girmeden ülkeye giriş yapabilirsiniz. Bu durumda, görevliler size yardımcı olacaktır.

Geçici Pasaport kullanımıyla ilgili bu kısıtlamaları dikkate alarak seyahat planlarınızı yapmanız önemlidir. Acil durumlar için bu pasaport türünü kullanırken, gereken önlemleri alarak sorunsuz bir şekilde Türkiye’ye dönmeniz sağlanabilir.

YABANCILARIN TÜRKİYE’DE PASAPORT YENİLEMESİ

Türkiye’de ikamet eden yabancılar için pasaport yenileme işlemleri oldukça önemlidir ve vatandaşı oldukları ülkenin Büyükelçilik veya Konsoloslukları aracılığıyla gerçekleştirilir. Pasaport yenileme süreci, yabancıların ülkelerine göre değişiklik gösterebilir ve belirli prosedürlere tabidir.

Yabancıların Türkiye’de pasaport yenileme işlemleri için genel adımlar şunlardır:

 • Büyükelçilik veya Konsolosluk İle İletişime Geçme: Yabancılar, pasaportlarını yenilemek için vatandaşı oldukları ülkenin Büyükelçilik veya Konsoloslukları ile iletişime geçerler. Bu kurumlardan gerekli bilgileri ve talep edilen belgeleri öğrenirler.
 • Gerekli Belgelerin Hazırlanması: Yabancılar, yenileme amacıyla pasaport başvurusu için gerekli belgeleri hazırlarlar. Bu belgeler genellikle mevcut pasaport, başvuru formu, kimlik belgesi, vesikalık fotoğraf gibi evrakları içerir.
 • Randevu Alma: Bazı ülkelerde pasaport yenileme işlemleri için randevu almak gerekebilir. Randevu alınması gerekiyorsa, yabancılar bu adımı da tamamlarlar.
 • Başvurunun Yapılması: Hazırlanan belgelerle birlikte, randevu günü veya belirlenen saatte Büyükelçilik veya Konsolosluk’a başvuru yapılır.
 • Ücret Ödeme: Pasaport yenileme işlemi genellikle bir ücret karşılığında yapılır. Yabancılar, belirlenen ücreti ödemek için gerekli adımları atarlar.
 • İşlem Süreci: Başvurunun ardından, pasaport yenileme işlemi için gerekli süreçler başlatılır. Bu süreçler ülkeye ve kurumun uygulamalarına göre değişebilir.
 • Yeni Pasaportun Teslim Alınması: Pasaport yenileme işlemi tamamlandıktan sonra, yabancılar yeni pasaportlarını teslim alabilirler.

PASAPORT YENİLEME BAŞVURUSU

Yabancılar, Türkiye’de pasaportlarını yenileme işlemi için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır:

 • Başvuru Şartlarının Karşılanması: Pasaport yenileme başvurusu yapacak kişilerin belirlenen kriterleri yerine getirmesi gerekir. Bu kriterler arasında pasaportun yıpranmamış ve hasar görmemiş olması, son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve kullanılmakta olan isim adına düzenlenmiş olması gibi hususlar bulunur.
 • Başvuru Süreci: Başvuru şartlarını taşıyan yabancılar, pasaport yenileme başvurusunu posta yoluyla yapabilirler. Başvuru işlemi için gerekli belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması ve başvuru formunun doldurulması önemlidir.
 • Başvurunun Gönderilmesi: İstanbul veya Ankara’da bulunan resmi temsilcilikler olan Başkonsolosluklar veya Büyükelçiliklere başvuru belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra posta yoluyla gönderilmelidir.
 • Randevu Talebi: Pasaport başvurusunu doğrudan yapmak isteyen kişiler, büyükelçilik veya konsolosluktan randevu talep etmelidirler. Randevu talebi için ilgili temsilciliğin resmi internet sitesinden randevu oluşturulabilir.

Yabancıların pasaport yenileme sürecinde doğru bilgilere ulaşmaları ve gerekli prosedürleri takip etmeleri önemlidir. Bu nedenle, ilgili konsolosluk veya büyükelçiliklerin resmi web siteleri ve iletişim kanalları üzerinden güncel bilgilere erişmeleri önerilir.

PASAPORT YENİLEME BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yabancıların Türkiye’de pasaport yenileme başvurusu için belirtilen evraklar ve belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması önemlidir. İşte pasaport yenileme başvurusu için gereken temel belgeler:

 • Doldurulmuş Başvuru Formu: Pasaport yenileme başvuru formu, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Bu form ilgili kurumun internet sitesinden elektronik olarak doldurulabilir.
 • Mevcut Pasaport ve Fotokopisi: Son olarak alınmış mevcut pasaportun aslı ve fotokopisi başvuru evrakları arasında yer almalıdır.
 • Son 3 Ay İçinde Çekilmiş Fotoğraf: Pasaport başvurusu için son 3 ay içinde çekilmiş, beyaz arka planlı, net ve yüzün tam olarak göründüğü bir fotoğraf gereklidir.
 • Ödeme Makbuzu veya Banka Dekontu: Pasaport yenileme ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretin ödendiğine dair ödeme makbuzu veya banka dekontu başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

PASAPORT YENİLEME SÜRESİ

Yabancıların Türkiye’de pasaport yenileme süreci genellikle 2 ila 3 hafta arasında tamamlanır; ancak bu süre, Büyükelçilik veya Konsolosluk çalışanlarının yoğunluğuna ve resmî tatillere göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda, pasaport yenileme süreci 1 ayı aşabilir.

Büyükelçilik veya Konsolosluklar, resmî tatillerde ve bayramlarda hizmet vermezler. Bu nedenle, pasaport yenileme başvurusunda bulunacak kişilerin, bu durumu göz önünde bulundurmaları ve uygun şekilde planlamaları önemlidir.

Yenilenen pasaportlar, genellikle kargo yoluyla sahiplerine ulaştırılır. Ancak, pasaport işlemlerinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması için uzman ve profesyonel kişilerden destek almak önemlidir. Bireysel olarak yapılan pasaport işlemleri, resmî belgelerle ilgili en küçük bir hatanın bile başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabileceğinden zahmetli olabilir. Bu nedenle, pasaport yenileme sürecinde dikkatli olmak ve gerekirse profesyonel yardım almak önemlidir.

ANKARA YABANCILAR HUKUKU AVUKATI SEÇİMİ

Ankara yabancılar hukuku avukatı seçimi, pasaport başvurusu ile ilgili surecinin hızlı ve profesyonelce yönetilmesi için ve pasaport başvurusu ile ilgili sürecin başarıya ulaşması için son derece önemli olup doğru Ankara yabancılar hukuku avukatını bulmak için yaşanabilecek süreci adım adım anlatırsak;

1.ADIM: NE İLE KARŞILAŞACAĞINIZI BİLİN

İlk adım, pasaport başvurusu ile ilgili süreciniz esnasında ne türde hukuki konu ve uyuşmazlıklarla karşılaşacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Pasaport başvurusu ile ilgili sürecinde karşılaşabileceğiniz bazı hukuki konular ve uyuşmazlıklar ise: Pasaport başvurusu idari gözetim kararı, sınır dışı edilme kararına itiraz veya yabancılar hukuku gibi konuları içerebilir.

 • Pasaport Başvurusu Reddi: Pasaport başvurusu, belirli koşulları karşılamadığı veya gerekli belgeler eksik olduğu gerekçesiyle reddedilebilir. Bu durumda, başvuru sahibi bu reddi hukuki olarak itiraz edebilir veya başvuru prosedürünü yeniden gözden geçirip eksiklikleri tamamlayabilir.
 • İdari Gözetim Kararı: Bazı durumlarda, bir ülke yetkilileri, belirli bir bireyin pasaportuna ilişkin idari gözetim kararı alabilir. Bu kararlar genellikle güvenlik riski, yasal sorunlar veya diğer önemli sebeplere dayanabilir. Ancak bu kararlar hukuki olarak da sorgulanabilir ve itiraz edilebilir.
 • Sınır Dışı Edilme Kararı ve İtirazı: Bir kişiye sınır dışı edilme kararı verildiğinde, bu karar hukuki olarak itiraz edilebilir. Kişi, sınır dışı edilme kararının yasal dayanağını sorgulayabilir veya kararı veren makamın yaptığı prosedürlerde hatalar olduğunu iddia edebilir.
 • Yabancılar Hukuku: Pasaport başvurusu süreci genellikle yabancılar hukukuyla ilgilidir. Bu hukuki alanda, göçmenlik, oturma izni, vize işlemleri, sığınma hukuku gibi konular gündeme gelebilir. Bu konularda hukuki danışmanlık almak ve haklarını bilmek önemlidir.
 • Kişisel Veri Koruma: Pasaport başvurusu sırasında kişisel verilerin toplanması ve işlenmesiyle ilgili yasal düzenlemelere uygunluk önemlidir. Kişi, kişisel verilerinin hukuka uygun bir şekilde işlenmediğini düşünüyorsa, bu konuda hukuki adımlar atabilir.

Pasaport başvurusu ile ilgili hukuki konuları anlamak, pasaport başvurusu ile ilgili süreci etkili bir şekilde yönetmenize haklarınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

2.ADIM: UZMANLIK VE DENEYİM ARAŞTIRMASI YAPIN

İkinci adımda, ihtiyacınız olan pasaport başvurusu alanında uzmanlaşmış Ankara yabancılar hukuku avukatı bulmak için bir ön araştırma yapmanız maddi ve manevi bakımlardan önem taşımaktadır. İnternet ortamında avukatların web sitelerini inceleyebilir, forumlarda yer alan incelemeleri okuyabilir ve avukatların müvekkillerinin referanslarına ulaşabilirsiniz.

Örneğin, internet üzerinde “Ankara yabancılar hukuku avukatı” araması yapıp Ankara yabancılar hukuku avukatı internet sitelerini ziyaret edebilir ve özgeçmişleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca web sitemizi inceleyerek pasaport başvurusu alanında uzman Ankara yabancılar hukuku avukatı ekibimizden yardım alabilirsiniz.

3.ADIM: İLK GÖRÜŞMELERİ ÖNCEDEN PLANLAYIN

Seçme ihtimaliniz olan Ankara yabancılar hukuku avukatıyla yapacağınız ilk görüşmeler, size daha fazla bilgi ve tecrübe edinme ve kararlarınız için en doğru avukatı seçme fırsatı sunar.

4.ADIM: ANKARA YABANCILAR HUKUKU AVUKATI, ÜCRETLERİNİ ANLAYIN

Dördüncü adımda, pasaport başvurusu konusunda Ankara yabancılar hukuku avukatınızla ücret ve vereceğiniz vekaletle ilgili sözleşme detayları hakkında net bir anlayış geliştirmeniz oldukça önemlidir. Örneğin; Ankara yabancılar hukuku avukatınızın danışmanlık için sizden aldığı ücretin, Ankara yabancılar hukuku avukatı ücret tarifesince belirlenen asgari ücretlere ne kadar yakın olduğunu bilmeli, ekonomik bir tercih yapıp yapmadığınızı anlamalısınız.

5.ADIM: İŞ BİRLİĞİ VE İLETİŞİM

Ankara yabancılar hukuku avukatınızla kaliteli bir iş birliği içinde olmak ve güçlü iletişim kurmak son derece önemlidir. Bu, karşılıklı güven oluşturmanıza ve dava sürecinin başarıyla yürütülmesine yardımcı olmaktadır.

Örneğin; Ankara yabancılar hukuku avukatınıza, pasaport başvurusu konusuyla alakalı herhangi bir gelişme veya endişeniz olduğu zaman hemen başvurabileceğinizi bildirmeli ve Ankara yabancılar hukuku avukatınızdan bu konuda teminat alabilmelisiniz. Aynı zamanda Ankara yabancılar hukuku avukatınızın her duruşma ve gelişme neticesinde size düzenli olarak pasaport başvurusu konusuyla alakalı sürecin ilerlemesi hakkında bilgi vermesini bekleyebilirsiniz.

6.ADIM: EN DOĞRU ANKARA YABANCILAR HUKUKU AVUKATI SEÇMEK

Sonuç olarak, Ankara yabancılar hukuku avukatı seçimi, karmaşık ve stresli bir süreç olabilmekle beraber yukarıda sizler için sıraladığımız adımları izleyerek bu süreci daha etkili bir şekilde yönlendirmeniz mümkün. İhtiyaçlarınızı saptamak, pasaport başvurusu konularında deneyimli ve uzman bir Ankara yabancılar hukuku avukatı araştırması yapmak, görüşmelerinizi planlamak, ücretleri anlamak ve etkili bir iletişim kurmak, doğru Ankara yabancılar hukuku avukatını seçmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde, pasaport başvurusu sürecinizi daha az sıkıntılı ve çok daha başarılı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

ANKARA YABANCILAR HUKUKU AVUKATI ÜCRETİ 2024

Avukatlık Kanunu’nun 164. maddesi vekalet ücretini düzenler. Bu maddeye göre vekalet ücreti, avukatlık sözleşmesi ile belirlenir. Ancak bu belirleme süreci Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ile bağlıdır.

Ankara yabancılar hukuku avukatı ücreti davanın niteliğine göre Ankara yabancılar hukuku avukatı ve iş sahibi tarafından belirlenir. Ancak Ankara yabancılar hukuku avukatı isterlerse Ankara Barosu En Az Ücret Tarifesine uyabilirler.

Ankara Barosu’nun bu tavsiye niteliği taşıyan asgari ücret tarifeleri, meslektaşlarımız ve kıymetli müvekkillerimizin adil bir hizmet sunma ve alımı için bir yol haritası sunar. Bu tarifelerin Adalet Bakanlığı’nın onayına tabi olması, güvenilirliği ve şeffaflığı artırır ve avukat-müvekkil ilişkileri açısından da gerçekleştirilecek hukuki işlemler için daha güvenilir bir çerçeve sunar.

Netice itibariyle, yabancılar hukuku davalarında Ankara yabancılar hukuku avukatı ücretleri mali açıdan ciddi bir yük olarak görülse de sağlık hukuku alanında uzman bir Ankara avukatına danışmamak daha fazla gider yapılmasına yol açmaktadır. Ancak doğru bir Ankara yabancılar hukuku avukatıyla ve Akademik Hukuk & Danışmanlık gibi doğru bir hukuk bürosuyla iş birliği yaparak adil bir sonuca ulaşmak mümkündür. Bu noktada da en makul tercihi yapabilmek açısından Ankara yabancılar hukuku avukatı için belirlenen asgari ücret tarifeleri önemli anlamda yol gösterici olabilmektedir.

ANKARA YABANCILAR HUKUKU AVUKATI TUTMAK ZORUNDA MIYIM?

Ankara yabancılar hukuku avukatı, pasaport başvurusu ile ilgili süreçte kritik bir rol oynarlar. Pasaport başvurusu ile ilgili süreçler genellikle karmaşık, teknik ve uzmanlık gerektiren hukuki konular içerir. Ancak kural olarak Pasaport başvurusu ile ilgili süreçte bir Ankara yabancılar hukuku avukatı tutmak zorunda değilsiniz.

ANKARA YABANCILAR HUKUKU AVUKATI’NA NASIL ULAŞILABİLİR?

Ankara Barosu’na bağlı olan tüm Ankara avukatlarının iletişim bilgileri Ankara Baro levhasında yer almakta olup web sitesi ya da baroyu arayarak ulaşılabilmektedir. Pasaport başvurusu konusunda uzman bir Ankara yabancılar hukuku avukatı arayışındaysanız, Baro Levhası üzerinden Ankara yabancılar hukuku avukatı iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

ANKARA YABANCILAR HUKUKU AVUKATI AKADEMİK HUKUK & DANIŞMANLIK’TA

Pasaport başvurusu konusunda uzman bir Ankara yabancılar hukuku avukatından destek almak, doğru ve hukuki açıdan sağlam bir konumda olmanıza yardımcı olabilir. Konusunda uzman Ankara yabancılar hukuku avukatı ile istediğiniz yerden görüntülü ve farklı şekilde iletişim kurmak ve bilgi almak için Online Danışmanlık Sistemimizden randevu alabilirsiniz.

KAYNAK:

[1]-https://www.mevzuat.gov.tr/

[2]-https://www.turkiye.gov.tr/

[3]-https://www.mfa.gov.tr/

[4]-https://www.goc.gov.tr/

[5]-https://randevu.nvi.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorum Yap