Azerbaycan’da görmüş oldukları eğitim sonucu ülkemize hizmet etmek için dönmüş olan ve yıllardır YÖK’ten denklik almaya çalışan  52 küsur müvekkilimiz için hem yurdumuzda YÖK’e  baskı yapmaya çalışırken hemde alternatif çözümler arayışına girdik. Azerbaycan mezunları için en önemli konular olan Ayani/Gıyabi hususu ve yurt dışında kalma süreleri ile ilgili hususların bilinciyle işin kökten çözümünü aramak için Azerbaycan’da yetkililer ile görüştük.

Başta Azerbaycan Teknik Üniversitesi, Azerbaycan İnşaat Mühendisleri Üniversitesi, Nahçivan Üniversitesi ve Neft Akademisi olmak üzere diğer üniversitelerin ilgili dekanları ve yetkili amirleriyle görüşerek orataya çıkan büyük mağduriyeti gidermek amaçlı “Ne Yapılabilir” konusunda temaslarda bulunduk.

Azerbaycan ile YÖK yetkili makamlarının başta uluslararası hukuk olmak üzere kendi iç hukuklarına aykırı olarak hareket ettiklerini ortaya koyduğumuz 12 sayfalık dilekçemizi kendi dillerine çevirerek yetkili makamlara sunduk. Alınan cevaplar kısa vadede sorunları çözmeye yetmese de kilometrelerce uzaklıktan -Ankaradan- kalkıp bu konu için Bakü’ye gitmiş olmamız farkındalık yaratmış ve bu konunun takipçisi olduğu ve başıboş olmadığı ortaya koyulmuş bulunuyor.

Eğitim konusunda müvekkillerimizin içinde bulunduğu söz konusu mağdurlukların ülke sınırlarını aştığı durumu da göz önüne alındığında, bu husus Azerbaycan’ın yerel gazetelerinin de gündemine girmiştir. Konu ile ilgili avukatımız A. Enes BALTACI’nın gazeteye vermiş olduğu demeçe ulaşabileceğiniz web site linkini aşağıda bilgilerinize sunuyoruz:

http://teref.info/turk-dunyasi/43908-azerbaycanda-oxuyan-turkiyeli-telebeler-tezmnat-isteyir-vekl-danshd.html