DenklikE-Devlette Görülen Denklik Dosya Durumu Yazıları

E-devlet denklik yazılarının ne anlama geldiği herkesçe soruluyor zira denklik başvurusu sonrası sürekli değişen sistem ve E-devlet denklik yazılarının içeriği başvuru sahiplerinin kafasını karıştırıyor.

E-Devlet Denklik Yazıları Ne Anlama Geliyor ?

Denklik başvurularının takibini e-devlet üzerinden yapıyoruz. Fakat sistemde yazanlar ne anlama geliyor. Bizi ne bekliyor ?

E-Devlet Denklik Yazılarını denklik başvuru sahipleri için derlediğimiz içeriği sizlere sunmakla birlikte, derlediklerimiz dışında bir durumu da yorum olarak bize sorabilirsiniz. Yorum yapın ve dosyanızın bulunduğu son birim ile son dosya durumunu yazın.

İşlemin Türü veya Yapılan İşlem Son Dosya Durumu İşlemi Yapan Birim veya Dosyanın Bulunduğu Birim Ne Anlama Geliyor?
Eski Sistemden Aktarıldı. Dosya Yeni Sistemde Yeni tarihli başvuru ise Ön İnceleme Birimi. Eski başvuru ise Bütün Birimler olabilir. Denklik Biriminin kullandığı 2 sistem vardır. Yeni başvurular doğrudan yeni sisteme kayıt olurken eski başvurular işlem yapıldıkça yeni sisteme aktarılıyor. Yeni sistem tarihinin de e-devlet entegrasyonuna denk geldiği düşünülmektedir.
Teyit yapıldı Teyit yazışmasının cevabı bekleniyor Ön İnceleme Birimi Kişilerin gerçekten yurt dışında belirttikleri şekilde eğitim alıp almadıklarını teyit etmek için YÖK, Dışişleri Bakanlığı ile yazışma yapmaktadır. Dışişleri Bakanlığı eğitim alınan ülkedeki dış temsilcilik aracılığı ile teyidi gerçekleştirmektedir. Son zamanlarda “Web Portalı Üzerinden Diploma Teyidi Yapılmıştır” yazmaktadır. Bunun yanında YÖK’ün 30.06.2017 tarihli ilanı ile 1 Eylül itibarıyla bu işlemin başvuru sahiplerince yapılacağını duyurmuştur.
Kalış süresi Hesaplanması Kalış süreniz hesaplanmıştır. Ön İnceleme Birimi Emniyet ve Pasaportlarınız üzerinden tarihlere bakılarak hesap yapılır.
Dosya İncelemesi –  Ad-Soyad bilgisi

–  Üniversite bilgisi

– Başlama- bitiş bilgisi

– Örgün, Açık,  Uzaktan, Ekstern  doğrulanması

Komisyon (İnceleme)  Birimi Masa olarak bilinen (Örn: …….. ülkesi Masası) aslında Komisyon birimidir. Bu bilgilerin doğrulanması dosyanın sağlıklı ve tam şekilde teslim edildiği anlamına gelmektedir. Denklik ve Tanıma Komisyonuna bu bilgileriniz tetkik edilerek sunulur.

‘başvurunuz denklik komisyonunca değerlendirilmektedir” şeklinde görünür

Dosya İncelemesi – Eğitim derecesi

– Öğrenim Süresi

– Ders kredileri

– İlk 1000 ve Emsal olup olmadığı doğrulanması

Alt Komisyon veya Komisyon (İnceleme)   Birimi Genellikle Alt Komisyon yapar. Alt komisyon o alandaki prof.lardan oluşur. Eğitim ön lisans lisans yada YL mi bakılır. Okul ilk 1000’de mi bakılır. Emsal alan işlemi denklik verilen emsaller var mı bakılır. Ancak emsal olsa bile verilmediği durum çoktur. Sadece emsali kontrol edildiği gösterilmekte olup önemli bir işlem değildir.
Dosya İncelemesi Dosya STS kararı alınmak üzere Komisyona sevk edildi. Alt Komisyon  Birimi Alt komisyondaki üyeler genellikle ders eksikleri çıkararak STS kararı alınması yönünde rapor hazırlamaktadır. Bu rapor Denklik ve Tanıma Komisyonuna sunulur. Kabul görürse Yürütme Kurulu STS kararı alır.
Dosya İncelemesi Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır SBYS (Hakkınızda SBYS işlemi uygulanmak üzere Komisyona sevk edilmiştir) Alt komisyondaki üyeler STS veya Ders Tamamlama işlemleri ile ilgili rapor hazırlayıp Komisyona sunar.
Eksik evrak Eksik evrak istendi Ön İnceleme Birimi Başvururken eksik belge alınmamasına rağmen istenebilmektedir. Genellikle eğitime başlama yılını gösterir belge, kalış süresi yetersiz ise bu durumu giderici hali gösteren belge, YL başvurularında tezli/tezsiz olduğunu gösterir belge veya balkanlar hariç Avrupa başvurularında diploma eki yada transkript ile ilgili belgeler istenmektedir.
Kararların Tebliği Hakkınızdaki karar Yürütme Kurulu tarafından onaylanmıştır Kurul Sonrası İşlemler Birimi Hakkınızda alınan kararları bildirilir. Yazılan sıralamalar arasında “Dosya STS kararı alınmak üzere Komisyona sevk edildi.” veya “SBYS” yazmıyorsa ya doğrudan denklik alacaksınızdır. Ya da başvurunuz reddedilecektir. Bu durumlar yazıyorsa genellikle STS kararı çıkmaktadır. Hukuk vb bölümler için de lisans tamamlama kararı çıkmaktadır. Çıkan bu kararlar Kuruldan çıktığı için Kurul Sonrası işlemler Birimi yazışmayı yapmaktadır.
Denklik Basım/Baskı ya gönderildi. Başvurunuz sonuçlandırılmış olup denklik belgeniz hazırlanmaktadır Denklik Basım Birimi Denklik belgesi almanız kesinleşmiş ancak hazırlanmamıştır. Bu durumlarda YÖK’e gitmek vakit ve para kaybıdır. Zira hazırlanıp basılıp imzalanması hızlı olan bir durum değildir.
Denklik Basım/Baskı ya gönderildi. Başvurunuz sonuçlandırılmış olup, denklik belgeniz hazırlanmıştır. kurulumuzdan teslim alabilirsiniz Arşiv Birimi Denklik basılıp gelip almanız için arşivlenmiştir. Kendiniz yada vekaletname vereceğiniz biri alabilir. Posta yoluyla yollanmaz

* Çizelge yeni başvurudan sonuçlanana kadar olan normal süreci gösterir. Ekstrem durumlar dahil değildir.
**Eski başvurularda aynı çizelgeden kalınan yerden takip edilebilir.
***Çizelge müvekkillerin denklik durumları ile Yök’e sorulan şifai sorular sonucu hazırlanmıştır.

731 yorum

 1. MERHABA BA KOMİSYON NE DEMEK SON AŞAMA MI OLUYOR VE GENCE AGRAR ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ TÜRKİYEDE DENKLEŞMESİ VARMI FEN FARKI DİĞE YOKSA EĞİTİM ALINIYORMU

  • Eski alt komisyon anlamına geliyor. Tanınırlığını YÖK’e dilekçe yazarak öğrenebilirsiniz. Tanınıyorsa ders tamamlama kararı çıkabilir.

 2. Merhaba,
  Denklik başvurumda Ögrenim düzeyi : BİRLEŞİK EĞİTİM olarak beriltilmiş..ve diploma üzerinde Master olark beriltilmiş.. aslında yüksek lisans olarak başvuruda bulunmustum… birleşik egitim hangi TR ögrenim seviyesinde tabiz bulunmakdatır?
  Ve her hangi bir bildirim yazılmadı “Son Dosya Durumu” bölümünde her hangi bir bilgi yazılmadı… ne anlamına gelmekte?

  Şimdiden, cevaplarınız için teşekkürler

 3. Yeniden Merhaba,
  ve ,Dosyanın Bulunduğu Birim’de : KURUL SONRASI İŞLEMLER, diye not yazılmış… ne anlamına geliyor?
  Süreç hangi aşamasındadır?
  Ne zaman, belge veya sonuç alınır?
  Yaklasık 2 hafta bu durumda..
  teşekkürler şimdiden bildirim için

 4. Merhaba 2020 ocak ayında YakınDoğu üniversitesi işletme Enstitüsü’nden doktora derecesinde mezun oldum. 2020 Ağustos ayında denklik için uyak kurumuna başvuruda bulundum, 1 sene 3 ay gibi bir zaman geçmesine rağmen kurumdan hala “denklik durumunuz komisyonda” cevabı gelmektedir. e-devlet üzerinden denklik durumunu kontrol edemiyorum, ÜYAK kurumu (o dönem için entegrasyonun olmadığını belirtti) bunun normal olduğunu söyledi. Sizce çözüm olarak nasıl bir yol izlemeliyim, yardımlarınızı rica ederim.

  • Merhabalar, bu durumlarda önerimiz bizzat kuruma gidip hızlandırmaktır. İlgili memurla ısrarlı şekilde görüşürseniz hızlanacaktır.

 5. merhaba e devlet üzerinden aile ve sosyal hizmetler bakanlığı alımına başvuru yapmak istediğimde denklik belgesi istiyor benden. ben zaten türkiyedeki bir üniversiteden mezunum ve denklik belgesini almak istediğimde ve başvuru yaptığımda yurt dışındaki hangi üniversiteden mezunsunuz kısmı geliyor. yurt içindeki bir üniversiteden mezun olduğum için bu belgeyi alamıyor muyum ?

  • Üniversiteniz bir yanlışlık yapmış. Üniversite ile olmazsa YÖK eğitim öğretim dairesi ve ÖSYM ile iletişime geçiniz.

 6. Sofya tıp fakültesi fizyoterapi bölümünden mezun oldum YÖK e başvurdum fakat Yök sınava şartı koyması nedeniyle dava açtım Ankara 10. idare mahkemesi ve danıştay 8. dairesi başkanlığı lehime karar vermiştir. YÖK mahkeme kararı ileilgili hiçbirişlem yapmadığı gii defalarca yazdığım dilekçelere bile cevap vermemiştir. bundan sonra nasıl bir yol izlemem gerekir bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılarımı sunarım.

 7. Merhabalar cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  2013 yılında tıp eğitimime başladım ve bu sene tamamlayıp döndüm. Üniversitem YÖK’ün belirlediği URAP sitesi sıralamasına göre 2020-2021 yıllı ilk 1000 üniversite içerisinde ve ayrıca akredite üniversiteler içerisinde. Yaptığım başvuruda SYBS kararı çıktı. STS + Staj tebligatı yollandı. Bugün aradığımda YÖK üniversitemin ilk 1000de olmadığını söylüyor. Sanırım sıralama incelemesini yapan komisyonun gözünden kaçan bir durum var. Dilekçe yazabileceğimi ve karara itiraz edebileceğimi söyledi ve aynı anda üniversite ilk 1000de olsa bile tıp alanında böyle kararların çıktığını belirtti. Ne yapmamı önerirsiniz itiraz edersem tekrar inceleme sonucu kararda bir değişiklik olur mu ?

  Teşekkürler, iyi günler.

 8. Merhabalar. Ben 2018 yılında Lisans tamamlama yapıp Ukrayna da ünv bitirmiştim. Bölüm Elektronik sistemler ve aletler. Yalnız çeviri de Elektronik Mühendisliği olarak yazmışlar. Denklik için evrakları teslim ettim, SYBS kararı çıktı. Ben daha sonra Yüksek Lisansı bitirdim aynı üniversitede. Lisans diplomama SYBS çıktığı için galiba Yüksek Lisans diplomamdan bir sonuç elde edemeyeğim. Sorum şu: YÖK te bulunan bu dosyanın iptali vs mümkün müdür ? Yeniden başvuru yapabilir miyim ? Bu bana bir şey kazandırır mi ?

  Yüksek Lisans diplomam da Mühendislik diye yazıyor.

  Cevaplarınız için teşekkür ederim.

 9. Merhaba kktc Tc vatandaşayım hukuk bölümünden mezun oldum denklige başvurdum.dosyanin bulunduğu birim Komisyon/son dosya durumu Başvurunuz denklik komisyonunca değerlendirilmektedir yazıyor ne aşamada ne anlama geliyor şimdiden teşekkür ederim.

 10. Dosya komisyonda.ve son dosya durumu Dosyanız tanıma ve denklik komisyonunca değerlendirmektir.on incelemeden komisyona gitmiş baktığımda dosyam.hukuk mezunuyum kktc okulum tanınıyor ama program klavuzda yok sorun olurmu şimdiden teşekkür ederim

 11. Dosya Bulunduğu Birim: Son Dosya Durumu
  KOMİSYON Başvurunuz Denklik komisyonunca değerlendirilmektedir.

  Bunlar ne anlama gelir?

 12. iyi günler oğlum Azarbaycan Nahçıvan Müzik Öğretmenliğini bitirdi denkliği yeni e devlet üzerinden çıktısı oldu yanlız orda Bölüm Müzik eğitimi yazıyor öğretmen olabilmesi için Müzik öğretmeni olması lazım kpsss den eğitim bilimlerindn gerekn puanımı alması lazım öğretmenlik olabilmesi için teş ederim

 13. Merhaba,
  Gürcistan Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi mezunuyum. Denklik dosyam komisyonda ve ”Başvurunuz denklik komisyonunca değerlendirilmektedir” yazıyor. STS sınavını geçtim. Acaba staj kararı ne zaman çıkar?

 14. BAD tan sonra ALT KOMİSYONA GEÇTİ dosya durumunda bişey yazmıyor şuan 3 haftadır bu şekilde

 15. Merhaba, ben Avusturya/ Graz universitesinden piskoloji bölümü lisans ve master mezunuyum ve turkiye’de denklik basvurusu yapicam. ilk 400 icinde üniversitem ve denklikte ek ders verirler mi acaba yoksa direk meslegime baslayabilir miyim ??
  Tesekkür ederim

 16. Merhaba,

  İngiltere’de ilk 10’de bulunan bir üniversiteden Hukuk Yüksek Lisans denkliği için başvurdum. 3 hafta sonra Dosyanın Bulunduğu Birim: “KURUL SONRASI İŞLEMLER” ve Son Dosya Durumu:” Başvurunuz denklik komisyonunca değerlendirilmektedir.” olarak görülüyor.

  Sizce dosyam hangi aşamada, ne kadar süre içerisinde sonuçlanır? Denklik talebinin Yüksek Lisans için olması ve dünyanın ilk sıralarında yer alan bir üniversite olması süreci hızlandırır mı?

  Teşekkürler,

Comments are closed.