Ankara 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanan S.E.’ye altı yıl üç ay hapis cezası verildi. Ekonomik durumu nedeniyle avukat tutamayan S.E. yerel mahkemedeki dört duruşmaya da avukatsız katıldı. Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) uyarınca alt sınırı beş yıl ve üzeri hapis cezası yargılamalarında avukat zorunluluğu bulunurken yerel mahkeme S.E.’ye CMK avukatı da atamadı.

Avukatı olmadan yargılanan ve hakkında hapis cezası verilen S.E.’nin istinaf başvurusunu değerlendiren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi de yerel mahkemenin hapis cezası kararını onadı.

3.5 YAŞINDAKİ KIZIYLA CEZAEVİNE GİRDİ

İstinaf kararının ardından 15 gün içerisinde hapis cezasını temyiz ederek Yargıtay’a taşıması gereken S.E. herhangi bir başvuru yapmadı. Temyiz süresinin geçmesinin ardından avukatı olmadan yargılanan ve hapis cezasına mahkûm edilen S.E., üç buçuk yaşındaki çocuğuyla birlikte cezaevine girdi.

BİR HAFTA SONRA ÇIKTI

S.E.’nin çocuğuyla birlikte bir haftayı cezaevinde geçirmesinin ardından avukatlığını üstlenen Abdullah Enes Baltacı, Yargıtay’ın daha önceki emsal kararlarına karşı müvekkilinin avukat olmadan yargılanması nedeniyle, Adalet Bakanlığı’na ‘Kanun Yararına Bozma’ başvurusu yaptı.

Avukatın olmaması ve tebligatın usulsüz yapıldığı gerekçeleriyle müvekkili hakkında verilen kararı temyiz edemediğini başvurusunda belirten Baltacı, mahkûmiyet kararının kanun yararına bozulmasını talep etti.

Gazetede yayımlanan bu haberin tamamına şuradan ulaşabilirsiniz :

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/14/mahkeme-avukat-atamayi-unuttu-cocuguyla-cezaevine-girdi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorum Yap