DenklikKKTC Doktora Öğrencilerine Denklik Başvurusu

KKTC ‘  de  Doktora eğitimi alıp bu eğitimi Türkiye’de kabul ettirmek maksadıyla Denklik Başvurusunda bulunan birçok öğrenci hakkında Üniversitelerarası Kurul Kalış süresini bahane ederek RED kararı vermektedir. Öğrencilere verilen cevapların standart sadece Kalış süresinden  kaynaklandığı görülmektedir. Fakat bu değerlendirme yapılırken YÖK’ün KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına yazdığı yazı GÖZDEN KAÇMAKTADIR.

YÖK’ün KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına yazdığı 31.12.2019 tarihli ve 100171 sayılı yazıda YÖK’ün 09.01.2019 tarihli yazısıyla KKTC’de eğitim gören TC uyruklu öğrencilerden tez aşamasındakilere devam zorunluluğu hususunun ilgili üniversiteye bırakıldığı belirtilmiştir.

Yakın Doğu Üniversitesi ise YÖK’ün 09.01.2019 tarihli yazısına istinaden 15 Ekim 2019 tarih ve 20 no’lu toplantısında devam zorunluluğuna ilişkin gün sayısı uygulamasının 15 Ekim 2019’dan sonra kayıt yapacak öğrencilere uygulanmasına karar vermiştir. Bu hususu daha sonra YDU Lisansüstü Yönetmeliğinin 17. Maddesine eklemiştir.

Fakat 2019 yılından önce eğitime başlayan öğrenciler okul başlama tarihinde kalış süresine ilişkin herhangi bir düzenleme BULUNMAMASINA rağmen bu nedenle başvuruları reddedilmiştir.

Bu bakımdan ÜAK ne YÖK’ün   KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına yazdığı yazıları uygulamış ne de YÖK kararları çerçevesinde alınan Yakın Doğu Üniversitesi kararlarına riayet etmiştir.

Akademik Hukuk İletişim YÖK Denklik Avukatı

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorum Yap