Bilindiği üzere yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından almış oldukları diplomaların denklik işlemleri için başvuru yapan ve diplomalarında veya transkriptlerinde öğretmenlik ifadesi yer alan ve derslerinin incelenmesinden anlaşıldığı kadarıyla öğretmenlik dersi aldığı görülen ve bu hususu beyan eden başvuru sahiplerinin, Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliğinde belirtilen diğer kriterleri sağlamaları durumunda öğretmenlik ibaresi içeren diploma denklik belgesi YÖK tarafından verilmektedir.

YÖK’ün kararına göre diploma ve/veya transkriptinde öğretmenliğe karşılık gelen eğitim alınan ülke dilindeki öğretmenlik sözcüklerini taşıyanlara(Örnek: İngiltere-Teacher) öğrenim gördükleri alanda lisans diploma denklik belgesi verilmektedir. Düzenlenen diploma denklik belgesinin üzerine, “Bu belge sahibi adına öğretmenlik belgesi düzenlenebilmesi için, ilgilinin Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Eğitim Bilimleri Sınavında başarılı olması gerekmektedir.” şeklinde yazılmaktadır. Başvuru sahibinin KPSS Eğitim Bilimleri Sınavında YÖK’ün belirlediği başarı puanını alması durumunda ise bu yazı kaldırılarak, adına “Öğretmenlik” ifadesi içeren lisans diploma denklik belgesi düzenlenmektedir.

Diplomalarında ve detaylı ders içeriklerinde veya transkriptlerinde öğretmenlik ifadesi yer almayanlar ise fen-edebiyat fakülteleri mezunları ile aynı şekilde değerlendirilmektedir. Bu kişilerin yine YÖK’ün kararları doğrultusunda formasyon eğitimi almaları için ülkemizdeki eğitim fakültelerine müracaatları gerekmektedir. Ancak YÖK’ün bu durumdaki kişiler için almış olduğu formasyon kararlarından önce başvuruda bulunanlardan, diploma ve transkriptlerinde öğretmenlik ifadesi yer almış olsun ya da olmasın öğretmenlik alanında yapılan KPSS Eğitim Bilimleri Sınavında YÖK’ün belirlediği başarı puanını almaları durumunda haklarında öğretmenlik ifadesi içeren diploma denklik belgesi düzenlenebilmektedir.

Bütün bunlarla birlikte özel olarak öğretmen yetiştiren (Azerbaycan Muallimler Enstitüsü gibi) yükseköğretim kurumlarının eğitim fakültelerinden mezun olan ilgililerin diplomalarında öğretmenlik ifadesinin yer almaması durumunda öğrenim gördükleri alanda lisans diploma denklik belgesi verilmektedir. Düzenlenen diploma denklik belgesinin üzerine, “Bu belge sahibi adına öğretmenlik belgesi düzenlenebilmesi için, ilgilinin Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Eğitim Bilimleri Sınavında başarılı olması gerekmektedir.” şeklinde yazılmaktadır. Başvuru sahibi KPSS Eğitim Bilimleri Sınavında YÖK’ün belirlediği başarı puanını alması durumunda ise bu yazı kaldırılarak, adına “Öğretmenlik” ifadesi içeren lisans diploma denklik belgesi düzenlenmektedir.

64 yorum

 1. Tabiki istenecek dil sınavının yanında kpss den de puan almanızı isteyecekler. Bu şekilde eğitim fakültesi diploması alabilirsiniz.

 2. İyi günler. Denklik başvurum reddedildi gıyabi diye. Hangi yolu izlemem gerekli itiraz için?? Direk mahkemeye mi verilir yoksa Yöke itiraz dilekçesi mi yazılır?

 3. Merhaba. Diploma denklik başvurum reddedildi gıyabi eğitim gerekçesiyle. Türkiye’deki gıyabi eğitimden farklı oysaki benim okuduğum ülkede . Bu redd kararını nasıl kaldıra bilirim detaylı arastirilmamis ? Mahkemeye mi vermek lazım yoksa Yöke itiraz dilekçesi vermek yeterli mi?

 4. Merhaba ben Ukrayna okul öncesi öğretmenliği mezunuyum denlik başvurusu yapacagım ama kpss girip yeterki puan alırsam yök kpss şartı koyduğunda bir kaç ay öncesinde kpss girip almış olduğum puan geçerli sayılır mı yoksa yök egitim bilimlerinden yeterli puan istedikten sonra girip aldıgım puan mı ssyılır

 5. Merhaba . Azerbaycan Rus dili ve edebiyatı öğretmenliği bölümüne kpss denklik puanı geçilmesine rağmen öğretmenlik denkliği verilmeme durumu söz konusu olabilir mi ? Bana gönderilen tebligatta verilmeyeceğine dair bir yazı geldi

 6. Merhaba ben Kosova Prizren üniversitesi matematik Enformatik eğitim fakültesi mezunuyum ilköğretim matematik öğretmenliği olarak ders aldım ve yök ten denkliğimi sorunsuz olarak aldım ancak denklikte ve diploma da öğretmenlik ibaresi yok sadece diplomada eğitim fakültesi yazıyor. Önümüzdeki kpss ye ilköğretim matematik öğretmenliği olarak başvuru yaptım sizce bir sorun yaşar mıyım bilgi verirseniz çok sevinirim

 7. Merhaba;
  Eşim azerbaycan vatandaşı bu sene vatandaşlık hakkı aldık ama başvurmadan önce diploma denklik alalım diyoruz. Eşim ülkesinde azerbaycan diller üniversitesinde Azerbaycan dili ve edebiyatı öğretmenliği mezunu. Yöke denklik için başvuracağız ama hangi bölümden denklik alabileceğimizi bilmiyoruz. Türkçe öğretmenliği olarak başvuruda bulunsak ret yer mi? veya hangi bölümden başvurulmalı Bilgi alabilrimiyiz?

 8. Türkçe öğretmenliği verilmez sadece Azerbaycan dili ve edebiyatı öğretmenliği alabilirsiniz.

 9. Filolojide öğretmenliğe denklik vermiyorlar oysa bütün dersleri almışsın pedogoji görüyorsun okulda stajını yapıyorsun yinede denklik vermiyor yök

 10. İngilizce ogretmnligi denkligi için yds şart mı yoksa sadece kpss ile denklik alınır mı ?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorum Yap