Bilindiği üzere yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından almış oldukları diplomaların denklik işlemleri için başvuru yapan ve diplomalarında veya transkriptlerinde öğretmenlik ifadesi yer alan ve derslerinin incelenmesinden anlaşıldığı kadarıyla öğretmenlik dersi aldığı görülen ve bu hususu beyan eden başvuru sahiplerinin, Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliğinde belirtilen diğer kriterleri sağlamaları durumunda öğretmenlik ibaresi içeren diploma denklik belgesi YÖK tarafından verilmektedir.

YÖK’ün kararına göre diploma ve/veya transkriptinde öğretmenliğe karşılık gelen eğitim alınan ülke dilindeki öğretmenlik sözcüklerini taşıyanlara(Örnek: İngiltere-Teacher) öğrenim gördükleri alanda lisans diploma denklik belgesi verilmektedir. Düzenlenen diploma denklik belgesinin üzerine, “Bu belge sahibi adına öğretmenlik belgesi düzenlenebilmesi için, ilgilinin Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Eğitim Bilimleri Sınavında başarılı olması gerekmektedir.” şeklinde yazılmaktadır. Başvuru sahibinin KPSS Eğitim Bilimleri Sınavında YÖK’ün belirlediği başarı puanını alması durumunda ise bu yazı kaldırılarak, adına “Öğretmenlik” ifadesi içeren lisans diploma denklik belgesi düzenlenmektedir.

Diplomalarında ve detaylı ders içeriklerinde veya transkriptlerinde öğretmenlik ifadesi yer almayanlar ise fen-edebiyat fakülteleri mezunları ile aynı şekilde değerlendirilmektedir. Bu kişilerin yine YÖK’ün kararları doğrultusunda formasyon eğitimi almaları için ülkemizdeki eğitim fakültelerine müracaatları gerekmektedir. Ancak YÖK’ün bu durumdaki kişiler için almış olduğu formasyon kararlarından önce başvuruda bulunanlardan, diploma ve transkriptlerinde öğretmenlik ifadesi yer almış olsun ya da olmasın öğretmenlik alanında yapılan KPSS Eğitim Bilimleri Sınavında YÖK’ün belirlediği başarı puanını almaları durumunda haklarında öğretmenlik ifadesi içeren diploma denklik belgesi düzenlenebilmektedir.

Bütün bunlarla birlikte özel olarak öğretmen yetiştiren (Azerbaycan Muallimler Enstitüsü gibi) yükseköğretim kurumlarının eğitim fakültelerinden mezun olan ilgililerin diplomalarında öğretmenlik ifadesinin yer almaması durumunda öğrenim gördükleri alanda lisans diploma denklik belgesi verilmektedir. Düzenlenen diploma denklik belgesinin üzerine, “Bu belge sahibi adına öğretmenlik belgesi düzenlenebilmesi için, ilgilinin Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Eğitim Bilimleri Sınavında başarılı olması gerekmektedir.” şeklinde yazılmaktadır. Başvuru sahibi KPSS Eğitim Bilimleri Sınavında YÖK’ün belirlediği başarı puanını alması durumunda ise bu yazı kaldırılarak, adına “Öğretmenlik” ifadesi içeren lisans diploma denklik belgesi düzenlenmektedir.

64 yorum

   • Merhaba ben Kosova Prizren üniversitesi matematik Enformatik eğitim fakültesi mezunuyum ilköğretim matematik öğretmenliği olarak ders aldım ve yök ten denkliğimi sorunsuz olarak aldım ancak denklikte ve diploma da öğretmenlik ibaresi yok sadece diplomada eğitim fakültesi yazıyor. Önümüzdeki kpss ye ilköğretim matematik öğretmenliği olarak başvuru yaptım sizce bir sorun yaşar mıyım bilgi verirseniz çok sevinirim

 1. Merhaba ben Kırgızistan ingilizce öğretmenliği bölümü okudum ve yaklaşık olarak 1 yılı aşkın süredir denklik başvurumun sonuçlanmasını bekliyorum. En son dosya durumumda ise AKTS yeterli yazıyor aylardır.. ne yapmalıyım çok uzun süredir bekliyorum.

  • Hakkınızda kpss ve dil sınavı kararı çıkacaktır ancak sürecin 1 yılı aşmış olması idareleri sorumluluk altına bırakacak kadar uzundur. Hukuki yollara başvurabilirsiniz.

 2. Merhabalar, ilkogretim matematik(egitim fakultesi) bitirenler hangi sinavlardan mesuldur.

 3. Egitim bilimleri sinavina girecegiz onu biliyorum fakat alandan girecegimiz sinav hakkinda net bilgi yok.

 4. Merhaba,
  Eşim Ukrayna’da state pedagoji üniversitesi “İngilizce va almanca öğretmenliği” mezunu. Bize en son bilgilendirme “ders tamamlama ve YDS sınavı” oldu. Şu anda Dosyanın bulunduğu birim “SYBS”. Benim asıl merak ettiğim YDS sınavı İngilizce mi, almanca mı, herhangi biri mi yoksa ikisi beraber mi gerekli olacak?
  İkincisi sadece ingilizce öğretmenliği yapacağımızı beyan edersek bu yönde işlem yürütülebilir mi?

  • Tam olarak hangi sınavlara girilmesi gerektiğini ve kaç puan alınması gerektiğini tebliğ edecekler size. Diller için yds, öğretmenlik için kpss istenmektedir. O şekildeki yazılı beyanınız üzerine sadece ingilizceden işlem yürütebilirler.

   • Biz diplomamızı olduğu hali ile, denklik için verdik bir beyanda bulunmadık. “Sadece Ingilizce öğretmenliği için denklik” almak istiyoruz şeklinde beyanımızı başvurumuz sonuçlanınca yapabilir miyiz? yoksa hemen, sonuçlanmadan mı yapmalıyız?

    Teşekkür ederim yorumlarınız için.

 5. Merhaba,

  Ben almanya Köln Üniversitesinden mezunum. Almanca ve pedagoji öğretmenliği okudum. Su an dosyamım durumu “Emsal alan islemi yapıldı”. Bu ne demek oluyor?
  YÖK’ten bana henüz bir cevap gelmedi, fakat ben garanti olsun diye dün YDS sınavına girmiş bulundum. KPSS sınavına girmezsem eğer, denkliği alamiyor muyum?

  Tesekkürler

 6. Merhabalar, ben Kosova dan Prizren Üniversitesi okulöncesi öğretmenliği bölümünden mezunum.8 ay önce denklik için basvuruda bulundum, dosyanın bulunduğu birim komisyon yazıyordu fakat şu an okul tanıma yazıyor bu ne anlama geliyor olabilir ayrıca son dosya durumu hala KPSS kararları alınmak üzere komisyona sevk edildi şeklinde yazıyor. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

  • okulun YÖK tarafından tanınıp tanınmadığı hususunda inceleme yapılıyor ancak sorun yok hakkınızda kpss kararı çıkacaktır.

 7. merhabalar ben fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum yurt dışında öğretmenlik yapmak istiyorum. Diplomamın yurt dışında geçerli olabilmesi için ne yapmam gerekir.

  • Hangi ülkede çalışacaksanız o ülkenin şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Özellikle avrupada buradaki denklik islerini goren bagimsiz kurumlar bulunmaktadir. Bu kurumlara basvurmalisiniz.

   • İngiltere veya İrlanda çalışmak istiyorum. Bahsettiğiniz denklik kurumları hakkında bilgi edinebileceğim bir kaynak var mı ?
    Teşekkürler.

    • Bahsettiğiniz ülkelerdeki denklik ve tanima islemleri icin Enic-Naric ofislerine ingilizce mail atabilirsiniz. Sitesinde gerekli bilgiler bulunmaktadir.

     • İyi günler. Denklik başvurum reddedildi gıyabi diye. Hangi yolu izlemem gerekli itiraz için?? Direk mahkemeye mi verilir yoksa Yöke itiraz dilekçesi mi yazılır?

 8. Yurtdışı ingilizce öğretmenliği mezunuyum denklik belgemi aldım eğitim bilimeri sınavına girmem gerektiren yazi var.kpss ye girmeden formasyon belgemi alırsam atama kriterlerine sahip olur muyum?

  • Size verilen denklik fen-edebiyat fakültesi diploması statüsünde olduğundan formasyonla kritere sahip olursunuz. Ancak öncesinde işi garantiye almak açısından Milli Eğitim Bakanlığına da danışmanızı tavsiye ederiz. Zira YÖK-MEB arasında kopukluk var ve maalesef devlet kurumları tam olarak hukuka uygun çalışmıyor.

 9. merhabalar ben Kosova dan Prizren Üniversitesi okulöncesi öğretmenliği bölümünden mezunum.8 ay önce denklik için basvuruda bulundum, dosyanın bulunduğu birim arşiv(teslim edilecek), son dosya durumu denklik belgesi imzalandı tebligat gönderildi şeklinde yazıyor ama bu durumdan önce kpss kararı alınmak üzere komisyona sevk edilmişti ve karar yürütme kurulu tarafından onaylandı diye bir mesaj almıştım.Bu son durum ne anlama geliyor bilgilendirirseniz sevinirim. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

  • Öğretmenlik ibaresi olmayan denklik çıkmış ancak kpssden puan alınca çıkan denkliği verip öğretmenlik yazan denkliği almanız yönünde karar alınmış olabilir. Size yapılan tebligatta bunlar yazıyor olabilir.

 10. Lütfen cevaplandırır mısınız.ben Azerbaycan Devlet pedogoji ünv.muzik bölümü mezunuyum.denkligimi aldım.ancak denkliğimde seviye tespit sınavına girmem gerektiği belirtiliyor.ben şu an kpss sınavına hazırlanıyorum.seviye tespit sınavına girmeden kpss sınavindan yeterli puan alırsam atamada sıkıntı olur mu.lutfen acil cevaplandırırsaniz sevinirim.

 11. Lütfen cevaplandırır mısınız.ben Azerbaycan Devlet pedogoji ünv.muzik bölümü mezunuyum.denkligimi aldım.ancak denkliğimde seviye tespit sınavına girmem gerektiği belirtiliyor.ben şu an kpss sınavına hazırlanıyorum.seviye tespit sınavına girmeden kpss sınavindan yeterli puan alırsam atamada sıkıntı olur mu.lutfen acil cevaplandırırsaniz sevinirim.

 12. MERHABALAR BEN KIRGIZİSTAN ÇAĞDAŞ TÜRK LEHÇELERİ VE EDEBİYATI MEZUNUYUM. YÖK DEN DENKLİĞİMİ ALDIM.TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENLİĞİ YAPMAK İÇİN BİR ÜNİVERSİTEDEN FORMASYON MU ALMAM GEREK YOKSA KPSS EĞİTİM BİLİMLERİNDEN YETERLİ PUAN ALIP YÖKE Mİ MÜRACAAT ETMEM GEREK..TEŞEKKÜRLER

 13. Merhaba. Ben bu sene ağustos ayında denklik başvurusunda bulunmuştum. Rusya Federasyonu Dan mezun oldum. Bölümüm dilbilimi ingilizce öğretmenliği denkliği başvurusunda bulundum. Geçen baktığımda akts yeterli diyordu şimdi ise hakkınızdaki karar yürütme kurulu tarafından onaylanmıştır (kurul sonrası işlemler) olarak geçiyor. Benim aklıma şu geldi acaba İngiliz Dili edebiyatı denkliği verip öğretmenlik için kpss kararı mı verecekler (şerhli denklik olma ihtimali var mı)? Şimdiden teşekkürler…

 14. Merhabalar ben Ukrayna Odessa Devlet Ünv. Filoloji(ingilizce) mezunuyum.Özel okullarda denklik almadan çalışabilirmiyim?üniversitede pedagoji derslerini aldım sanırım formasyon için lazım oluyormuş.
  Bir diğer sormak istediğim ise denklik almak istediğim bölüme filoloji yazdım,filoloji denkliği alırsam okullarda calısabılır mıyım?yada denklik almak istediğim bölümü ingiliz dili ve edebiyatı olarak değiştirmem mi gerekiyor?

  • Denklik almadan özel sektörde çalışabilirsiniz. Filoloji denkliği ile çalışabilmek özel sektörün inisiyatifindedir.

   • Devlette okularında calısabilmek için denkliği öğretmen olarak mı almam gereklı?

    • Öğretmenlik denkliği yada fen-edb denkliği alınmışsa formasyon gereklidir. Konuda sağlıklı bilgiye MEB’den ulaşabilirsiniz.

 15. Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesinde coğrafya öğretmenliği diplomam mevcut yaklaşık 9 yıl da orada çalıştım. Ancak buradaki diplomama sınava girmelidir diye şerh eklenmiş. Bunun sebebi nedir? Normalde formasyon yetersizse girmem gerekmez mi?

  • Formasyon olsa bile alınan eğitimin içerik ve düzeyinde tereddüt varsa sınav kararı alınabilir.

 16. Merhabalar ben gürcistan da ingiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum denklik başvurusu yaptım işlemlerim devam ediyor fakat ben yinede alan sınavına girersem gerekli puanları alırsam bana ögretmenlik diploması da verirlermi ?

  • Kpss kararı çıkarsa ve yeterli puanı alırsanız öğretmenlik denkliği alabilirsiniz.

 17. merhaba bana ders tamamlama ve kpss eğitim bilimleri kararı çıktı dersleri tr de tamamladım şerhli denklik alabiliyomuyum ve şerhli denklik belgesi özel kurumlarda geçerli oluyomu
  teşekkürler.

  • Alacağınız şerhli denklik belgesi üzerinde yazan alanda lisans eğitimini tamamladığınızı gösterir ve geçerli olur.

 18. rus dili ve edebiyatı mezunuyum, pedagojik formasyona sahibim. ikinci dil olarak üniversitede ingilizce aldık. bununla ingilizce öğretmenli yapabileceğimiz söylendi. denklik için ne yapmak gerekiyor. teşekkür ederim.

 19. Merhaba ben azerbaycanda müzik öğretmenliği okudum denliğimizi alabilmemiz için KPSS eğitim bilimlerinden 40 net mi yapmamiz gerekiyor yoksa 100 üzerinden 40 puan mı almamız gerekiyor bu konuda bir bilginiz var mı

 20. merhaba ben fransızca ogretmenlıgını okumusum ve denklık ıslemlerımde bana teblıgat gonderılmıs yazılmıs.kpss kararı cıkmıssa sınavda basarılı olursam dırek atanıyormuyum ya tekrar atanmak ıcın kpss yemı gırcem

 21. Merhaba, Bakü Devlet Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı mezunuyum. Denklik belgem bölüm mezunu olarak var. Öğrenciliğim sırasında pedogoji dersi aldım ve 6 hafta staj yaptım. Bu dersler transkripte görünüyor ama formasyonla ilgili ayrı bir belgem yok. Öğretmenlik için formasyon almam gerekir mi?

 22. Merhaba, ben Italya’da Ingiliz ve Fransiz dili ve edebiyati okuyorum fakat egitim dersleride aliyorum. Turkiye’de denklik alirken egitimden denklik alabilir miyim?

  • Tabiki istenecek dil sınavının yanında kpss den de puan almanızı isteyecekler. Bu şekilde eğitim fakültesi diploması alabilirsiniz.

 23. Merhaba. Diploma denklik başvurum reddedildi gıyabi eğitim gerekçesiyle. Türkiye’deki gıyabi eğitimden farklı oysaki benim okuduğum ülkede . Bu redd kararını nasıl kaldıra bilirim detaylı arastirilmamis ? Mahkemeye mi vermek lazım yoksa Yöke itiraz dilekçesi vermek yeterli mi?

   • Merhaba . Azerbaycan Rus dili ve edebiyatı öğretmenliği bölümüne kpss denklik puanı geçilmesine rağmen öğretmenlik denkliği verilmeme durumu söz konusu olabilir mi ? Bana gönderilen tebligatta verilmeyeceğine dair bir yazı geldi

 24. Merhaba ben Ukrayna okul öncesi öğretmenliği mezunuyum denlik başvurusu yapacagım ama kpss girip yeterki puan alırsam yök kpss şartı koyduğunda bir kaç ay öncesinde kpss girip almış olduğum puan geçerli sayılır mı yoksa yök egitim bilimlerinden yeterli puan istedikten sonra girip aldıgım puan mı ssyılır

 25. Merhaba;
  Eşim azerbaycan vatandaşı bu sene vatandaşlık hakkı aldık ama başvurmadan önce diploma denklik alalım diyoruz. Eşim ülkesinde azerbaycan diller üniversitesinde Azerbaycan dili ve edebiyatı öğretmenliği mezunu. Yöke denklik için başvuracağız ama hangi bölümden denklik alabileceğimizi bilmiyoruz. Türkçe öğretmenliği olarak başvuruda bulunsak ret yer mi? veya hangi bölümden başvurulmalı Bilgi alabilrimiyiz?

  • Türkçe öğretmenliği verilmez sadece Azerbaycan dili ve edebiyatı öğretmenliği alabilirsiniz.

 26. Filolojide öğretmenliğe denklik vermiyorlar oysa bütün dersleri almışsın pedogoji görüyorsun okulda stajını yapıyorsun yinede denklik vermiyor yök

Comments are closed.