Yabancılar Hukuku

Mavi kart sahibi Alman vatandaşı olan müvekkilin Türkiye’ye girişi, kamu düzeni ve güvenliği açısından sakıncalı görülerek kabul edilemez yolcu kapsamında değerlendirildiği ve hakkında Ç-141 (Ülkemize Girişi Bakanlık İznine Tabi) tahdit kaydı konulduğundan bahisle yasaklanmıştı. Karara dayanak ise İl Emniyet Müdürlüğünde görevli personel tarafından yapılan profil çalışması sonucunda, davacının kamu düzeni ve güvenliği açısından tehdit oluşturacağı kanısı oluştuğundan ülkemize girişi sakıncalı görülenler kapsamında değerlendirilerek kabul edilemez yolcu olarak görüldüğü ve tahdit kodu konularak ülkeye girişinin engellendiği, müvekkilin ülkemizi çatışma bölgelerine geçiş için güzergah olarak kullandığına, uluslararası savaşçı olduğuna veya başka herhangi bir şekilde ülkemiz için güvenlik tehdidi oluşturduğuna dair tutulan tutanaktı.

Profil çalışması denen husus ise havalimanında görevli polis memurunun kişinin dış görünüşüne bakarak çıkarım yapmak suretiyle tutanak tutmak ve anayasal hakları subjektif bir görüş sonucu sınırlandırmaktan ibrettir. Bu subjektif görüş sonucu müvekkil hakkında tahdit konulmuştur. Ancak bu tahdit somut gerekçelerden yoksun ve mevzuata aykrı olduğu ısrarla ileri sürülmüştür.

Söz konusu karar karşı açılan dava da Ankara 1. İdare mahkemesi tarafımızı haklı bulmuş ve işlemi iptal etmiştir. İptal kararı sonrası ise GÖÇ Genel Müdürlüğünden yargı kararının derhal uygulanması istenmiş, Genel Müdürlük kararı uygulayarak tahdidi kaldırmıştır.

Söz konusu mahkeme kararı ile kaldırıldığına dair Göç Genel Müdürlüğü tarafından yapılan işlem evrakı ekte sunulmaktadır.

Türkiye’ye Giriş Yasağı (Ç-141) – Mahkeme Kararı

Yorum yapılmamış

  1. 3 tane çocuk babasıyım kiralık seviyorum çok zor durumdayım Gaziantep’te sizden yardım destek bekliyorum Avrupa birliği’ne 3 ülkeye gitmek istiyorum Temelli

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorum Yap