Yabancılar HukukuGeri Gönderme Merkezi (Avukat- Yardım-İtiraz)

Geri Gönderme Merkezi Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu sonrası ortaya çıkan bir kavram olup, sınır dışı edilecek yabancıların idari gözetim altında tutulduğu yerlerdir. Bu yazımızda Geri Gönderme Merkezleri ve hukuki süreçle alakalı bilgiler vereceğiz.

Geri gönderme merkezlerinde yapılacak ile ilgili hususlar, Sınır dışı – deport kararına itiraz ve davalar, idari gözetim kararına itiraz işlemler için hızlı bir şekilde;

GERİ GÖNDERME MERKEZİ NEDİR?

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununa göre geri gönderme merkezi, idari gözetim altına alınan yabancıların geçici bir süre için tutulduğu ve bu süre içinde temel insani ihtiyaçlarının karşılandığı merkezdir.

GERİ GÖNDERME MERKEZİ KURULUŞU VE GÖREVLERİ?

Geri gönderme merkezleri, düzensiz göçmen nüfusunun yoğun olduğu düşünülen il veya ilçelerde kurulmaktadır. Merkezin kurulacağı il veya ilçeyi genel müdürlük tespit ederek Bakanlığa sunar ve Bakanlığın onayı ile bölgede Geri Gönderme Merkezi kurulur. Düzensiz göçmenlerin kabulünün yapıldığı ve barınmalarının sağlandığı merkezler Valiliğin uygun gördüğü yeri teklifi ve genel müdürlüğün onayıyla kurulabilir. Durumun aciliyeti nedeniyle geçici merkezlerde kurulabilmektedir.

Yakalanan düzensiz göçmen statüsündeki yabancı ülke vatandaşlarının ülkelerine iade edilene kadar konuk edildikleri, göçmenlerin ülke içerisinde dağınık halde bulunmalarını önlemek amaçlı kurulan kuruluşlardır.

GERİ GÖNDERME MERKEZİNDE TUTULANLAR AVUKAT İLE GÖRÜŞEBİLİR Mİ?

Geri gönderme merkezinde bulunan yabancı ile avukatın görüşme hakkı bulunmaktadır. Avukatların müvekkilleri ile görüşmesi için ilgili merkezlerde Avukat görüşme odaları da mevcuttur.  Bu konuda büromuzun Yabancılar Hukuku departmanındaki avukatlar geri gönderme merkezlerine giderek burada tutulanların haklarının korunması, insani ihtiyaçlarının karşılanması, ülkeler arası işbirliği sağlanması ve güvenli bir dönüş sürecinin sağlanması için çalışırlar. Geri Gönderme Merkezinde tutulan kişiler ve aileleri İletişim bilgilerimiz üzerinden tarafımıza ulaşabilirler.

GERİ GÖNDERME MERKEZLERİNDE KİM TUTULUR?

Geri Gönderme Merkezlerinde hakkında sınır dışı kararı alınıp idari gözetim altında bulunan yabancılardan;

– “Kaçma ve kaybolma riski bulunan”

– “Türkiye’ye giriş veya çıkış kurallarını ihlâl eden”

– “Sahte ya da asılsız belge kullanan”

– “Kabul edilebilir bir mazereti olmaksızın Türkiye’den çıkmaları için tanınan sürede çıkmayan” – “Kamu düzeni, kamu güvenliği veya kamu sağlığı açısından tehdit oluşturan” kişiler tutulur.

YABANCI, GERİ GÖNDERME MERKEZİNDE NE KADAR SÜRE İLE TUTULABİLİR

İdari gözetim süresi en fazla altı aydır. Bu süre ihtiyaç halinde altı ay daha uzatılabilir; ancak toplamda bir yılı aşamaz.

Yabancı hakkında verilen idari gözetim kararı valilik tarafından her ay gözden geçirilecektir. Valilik yaptığı gözden geçirmede belirli durumların varlığına kanaat getirirse idari gözetim kararını kaldırabilecektir (YUKKUY m.61/2). Yabancının gözetim altında tutulmasının gerekli görülmediği durumlarda idari gözetim sona erdirilir. Sınır dışı kararının tebliğinde olduğu gibi idari gözetim kararı da yabancıya ve yasal temsilcisi veya avukatına mutlaka tebliğ edilmeli ve sonuçları yabancıya her durumda açıklanmalıdır ki İdari gözetim kararına itiraz süreci de başlamış olacaktır.

GERİ GÖNDERME MERKEZİNDEN ÇIKMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Geri gönderme Merkezlerinde sınır dışı edileceklerden hakkında İdari Gözetim Kararı alınan yabancılar tutulur. Bu karar kaldırılana kadar yabancı Geri Gönderme Merkezinde tutulur. Sınır dışı edilecek yabancılar içerisinde geri gönderme merkezinde sürecin devam etmesi nispeten alternatif tedbirlere göre daha ağır bir tedbirdir.

Fakat bu tedbir sınırsız değildir. Geri Gönderme Merkezinden çıkmak mümkündür. Bu hususta  İdari Gözetim Kararına itiraz makalemizde detaylı olarak açıklamalarda bulunduk. Emsal yargı kararları ve  geri gönderme merkezinden çıkmak üzere yazılan örnek dilekçelerimizden faydalanabilirsiniz.

İDARİ GÖZETİM KARARI ALINMIŞ OLAN YABANCI UYRUKLU KİŞİLER, KİM TARAFINDAN VE NE KADAR SÜRE İÇERİSİNDE GERİ GÖNDERME MERKEZLERİNE (GGM) GÖTÜRÜLÜR?

Hakkında idari gözetim kararı alınmış olan yabancı uyruklu kişiler, yakalamayı gerçekleştiren kolluk birimince 48 (kırk sekiz) saat içerisinde geri gönderme merkezlerine (GGM) götürülürler.

GERİ GÖNDERME MERKEZİNDE TUTULUP SINIR DIŞI EDİLECEK KİŞİLERİN MASRAFLARINI KİM KARŞILAR?

Geri Gönderme Merkezinde tutulan yabancıların tüm masrafları ; Barınma  , sağlık , ulaşım , iletişim ,  sınır kapılarına götürülme tüm  organizasyonu ile  ilin göç idaresi müdürlükleri ya da geri gönderme merkezi (GGM) müdürlükleri sorumludur.

GERİ GÖNDERME MERKEZLERİ NEREDE BULUNUYOR?

Geri Gönderme Merkezleri İdari gözetim kararına itiraz makalemizde de belirttiğimiz gibi İl Göç İdarelerine bağlı Geri Gönderme Merkezleri;

ADANA GGM, AĞRI GGM, ANKARA GGM, ANTALYA GGM, AYDIN GGM, BALIKESİR GGM, BURSA GGM, ÇANAKKALE GGM, ÇANKIRI GGM, EDİRNE GGM, ERZURUM 1 GGM, ERZURUM 2 GGM, GAZİANTEP GGM, IĞDIR GEÇİCİ GGM, İSTANBUL (BİNKILIÇ) GGM, İSTANBUL (SİLİVRİ) GGM, İSTANBUL (TUZLA) GGM, İZMİR GGM, KAYSERİ GGM, KIRKLARELİ GGM, KOCAELİ (İZMİT) GGM, KÜTAHYA GGM, MALATYA 1 GGM, MALATYA 2 GGM, MUĞLA GGM, NİĞDE GGM, ŞANLIURFA GGM, VAN GGM da bulunmaktadır.

GERİ GÖNDERME MERKEZİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adana Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Adana Geri Gönderme Merkezi: Dağcı Mahallesi, 5909 Cadde, 110. Sokak No: 41 Sarıçam /ADANA adresinde olup 0322 346 35 61 – 0322 22 43 nolu telefonlar üzerinden  iletişime geçebilirsiniz.

Ağrı Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Ağrı Geri Gönderme Merkezi: Aşkale Köyü, No:238 Merkez/AĞRI adresinde yer almakta olup; 0472 215 33 25 /İl Müd. nolu telefonlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Akyurt Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Ankara Akyurt Geri Gönderme Merkezi, Yeşiltepe Mahallesi Çankırı Bulvarı No:395 Akyurt/ANKARA adresinde yer almakta olup; 0312 439 40 40 nolu telefonlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Antalya Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Antalya Geri Gönderme Merkezi: Altınkale Mah. Nazım Hikmet cad. No:90 Döşemealtı/ANTALYA adresinde yer almakta olup; 0242 237 95 80 nolu telefonlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Aydın Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Aydın Geri Gönderme Merkezi: Çeştepe Mahallesi, Çeştepe Ovası Sokağı No:49 Efeler/AYDIN adresinde yer almakta olup; 0256 211 63 73 nolu telefonlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Balıkesir Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Balıkesir Geri Gönderme Merkezi: Edincik Mahallesi, Yortan Deresi Caddesi, No:68 (Çanakkale Yolu 12. km) Bandırma/ BALIKESİR adresinde yer almakta olup; 0266 727 18 18 nolu telefonlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bursa Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Bursa Geri Gönderme Merkezi, Veysel Karani Mahallesi Sevgi Caddesi No:2/1 Osmangazi/BURSA (Eski Sevgi Köyü) adresinde yer almakta olup; 0224 361 05 07 nolu telefonlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Çanakkale Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Çanakkale Geri Gönderme Merkezi, Hamdibey mah. İnönü caddesi Malazgirt sokak No:1 Ayvacık/ÇANAKKALE adresinde yer almakta olup; 0286 712 34 00 nolu telefonlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Çankırı Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Çankırı Geri Gönderme Merkezi: Abdülhalik Renda mahallesi, Ankara caddesi No:363 Merkez/ÇANKIRI (Süleymanlı köyü mevki) adresinde yer almakta olup; 0376 213 05 49 nolu telefonlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Edirne Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Edirne Geri Gönderme Merkezi,: Yeni İmaret Mah.2.Beyazıt Caddesi Sarayiçi/EDİRNE adresinde yer almakta olup; 0284 224 10 12 nolu telefonlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Erzurum Aşkale 1 Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Erzurum Aşkale 1 Geri Gönderme Merkezi:  İstasyon Mahallesi, Tugay Caddesi No:136/1 Aşkale/ERZURUM adresinde yer almakta olup; 0442 415 25 50 nolu telefonlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Erzurum Aşkale 2 Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Erzurum Aşkale 2 Geri Gönderme Merkezi: İstasyon Mahallesi, Tugay Caddesi No:136/2 Aşkale/ERZURUM adresinde yer almakta olup; 0442 215 47 02/ İl Müd. nolu telefonlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Gaziantep Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Gaziantep Geri Gönderme Merkezi, Güllük Mahallesi, Direkli Yolu, Füme Evleri No:11 Oğuzeli /GAZİANTEP adresinde yer almakta olup; 0342 571 38 00 nolu telefonlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Iğdır Geçici Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Iğdır Geçici GGM:  Aşağı Erhacı Köyü, No:728 Merkez/IĞDIR adresinde yer almakta olup; 0476 227 70 40 numaralı telefonlar aracılığı ile İl Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul Binkılıç Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

İstanbul Binkılıç Geri Gönderme Merkezi, Eski Kırklareli Yolu, Menekşe Sokak, Binkılıç Çatalca/İSTANBUL adresinde konumlanmıştır. İletişim için 0212 499 40 00 numaralı telefonları kullanabilirsiniz.

İstanbul Göçmen İdaresi Tuzla Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

İstanbul Tuzla Geri Gönderme Merkezi, Akfırat Mah. Süleymaniye Bulvarı 140.Cadde No:65 Tuzla/İSTANBUL adresinde bulunmaktadır. İletişim için 0212 499 40 00 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

İstanbul Silivri Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

İstanbul Silivri Geri Gönderme Merkezi, Selimpaşa Merkez Mahallesi 2124 Sokak No:10 Silivri/İSTANBUL adresindedir. İletişim bilgisi olarak 0212 499 40 00 numarasını kullanabilirsiniz.

İzmir Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

İzmir Geri Gönderme Merkezi, Cumhuriyet Mahallesi, Harmandalı Mevkii, 9685. Sokak No:2 Çiğli/İZMİR adresine sahiptir. İletişim için 0232 402 44 62/ 5008 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Kayseri Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Kayseri Geri Gönderme Merkezi, Sivas Yolu 25. km, Gömeç Mevkii, Kocasinan/KAYSERİ adresinde konumlanmıştır. İletişim için 0352 220 01 57 numarasını kullanabilirsiniz.

Kırklareli Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Kırklareli Geri Gönderme Merkezi:  Kazımdirik Mahallesi, Edirne Caddesi No:51 Pehlivanköy/KIRKLARELİ adresindedir. İletişim bilgisi olarak 0288 212 00 72 numarasını kullanabilirsiniz.

Kocaeli (İzmit Gündoğdu) Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Kocaeli (İzmit) Geri Gönderme Merkezi, Ayazma Mahallesi, 17 Ağustos Bulvarı, Gündoğdu Semti, No:126/1 İzmit/KOCAELİ adresinde yer almaktadır. İletişim için 0262 329 41 80 numarasını arayabilirsiniz.

Kütahya Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Kütahya Geri Gönderme Merkezi:  İnköy Mah., Göçeri Sok. No:6 Merkez/KÜTAHYA adresindedir. İletişim bilgisi olarak 0272 225 17 79 numarasını kullanabilirsiniz.

Malatya 1 Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Malatya 1 Geri Gönderme Merkezi, Fatih Mah, Türkmen Sokak, No:57/1 Yeşilyurt/MALATYA adresinde bulunmaktadır. İletişim için 0422 322 33 32 numarasını kullanabilirsiniz.

Malatya 2 Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Malatya 2 Geri Gönderme Merkezi, Fatih Mah., Türkmen Sokak No:57/1 Yeşilyurt/MALATYA adresindedir. İletişim için 0422 322 33 32 numarasını arayabilirsiniz.

Muğla Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Muğla Geri Gönderme Merkezi, Alpaslan Mahallesi Gökalp Gündüz Caddesi No:78 Ula/MUĞLA adresine sahiptir. İletişim için 0252 242 13 13 numaralı telefonları kullanabilirsiniz.

Niğde Bor Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Niğde Geri Gönderme Merkezi:  Sıra Söğütler Mah. Pınarbaşı Caddesi, 43.Sokak No:45 Bor/NİĞDE adresindedir. İletişim için 0388 213 10 64/5000 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Urfa Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Urfa Geri Gönderme Merkezi, Büyükhan Mahallesi, 156 Ada, 1 parsel (Eski havaalanı arsası) Eyyübiye/ŞANLIURFA adresinde bulunmaktadır. İletişim için 0414 313 86 58 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Van Geri Gönderme Merkezi İletişim Adresi ve Telefon

Van Geri Gönderme Merkezi, Kurubaş Mah. Hakkari Yolu Üzeri 7. km Tekstil Kent Yanı Edremit/VAN adresindedir. İletişim için 0432 223 33 35 numarasını arayabilirsiniz.

İDARİ GÖZETİM NEDİR?

İdari Gözetim bu konuda idari gözetim kararına itiraz makalemizde de belirttiğimiz üzere; Sınırdan geri çevirme ve sınır dışı etme kararlarının uygulanabilmesi ve uluslararası koruma başvurusunda bulunanların başvurularının değerlendirmesi sırasında belli şartların varlığı halinde uygulanan bir tedbir yöntemidir. Ceza hukuku kapsamında yer alan gözaltı ve tutuklamanın dışında, güvenlik ve terörizm sebepleri ile önleyici alıkoyma ve düzensiz göçü sınırlamak için alıkoyma olarak da tanımlanabilmektedir.

İDARİ GÖZETİM İTİRAZ KONUSUNDA UZMAN AVUKAT NASIL BULUNUR?

Geri gönderme merkezlerinde yapılacak ile ilgili hususlar, Sınır dışı – deport kararına itiraz ve davalar, idari gözetim kararına itiraz işlemler Yabancılar Hukuku kapsamına girmektedir. Bu tür itiraz ve davaları dikkat, özen ve uzmanlık gerektiren davalar olup bu davalarda vekillik yapacak avukatın tüm mevzuata hâkim alanında yetkin olması gerekmektedir.

Bir avukat seçerken yapılacak ön görüşmelerde dikkat edilecek husus avukatın kesin kazanırız gibi yorumlarda bulunup bulunmadığıdır.

Başarılı ve Tecrübeli bir avukat bu kelimeleri kullanmaktan kaçınır. Önemli olan ön görüşmede avukatın dava konusu iş ve işlemler hakkında gerekli bilgilendirmeyi tam ve eksiksiz yapmış olmasıdır. Dava öncesinde ve sırasında mahkemeye ne kadar bu haklılığı kabul ettirecek somut delil, belge ve tanıkları sunabildiğinizdir.

Doğru avukatı bulma yolunda sizin de hukuki sorununuza bakıp hiçbir zaman bu davayı kesin kazanırız, kazanmalıyız duygusundan arınmanız olacaktır. Bu dava aşamasında müvekkillerin hata yapmasına veya avukatı yanlış yönlendirmesine sebep olabilir.

Avukatın Uzmanlığını Anlama: Her avukat ve hukuk büroları, aynı eğitimleri alsa da kendini uzmanlaştırdığı bir alana doğru yönelmiştir. Ofisimizde idari gözetim kararına itiraz, sınır dışı kararına itiraz, deport ve geri gönderme gibi konulara Avukat Abdullah Enes Baltacı bakmaktadır.

Akademik Hukuk Avukatları özellikle Yabancılar ve Yabancı ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarının hukuki problem ve sorunlarını çözmede Öncü bir hukuk bürosudur. Nitekim kendisi de Alman vatandaşı olan hukuk büromuz yönetici avukatı Av. Abdullah Enes BALTACI’nın Mr. Alexander Rush imzalı ULUSLARARASI BUSİNESS AKADEMİ ÖDÜLÜ‘ne layık görülmesi de icra edilen iş dalında uzman olduğumuzu kanıtlamıştır.

Akademik Hukuk ve Danışmanlık, uzun yıllara dayanan tecrübesi ile gerek ulusal gerekse uluslararası alanda faaliyet gösteren müvekkillerine hukukun birçok farklı alanında danışmanlık ve dava takibi hizmetleri veren bir hukuk bürosudur. Büromuz farklı uzmanlık alanlarında akademik başarı göstermiş profesyonel avukatlardan oluşmaktadır. İstanbul iş hukuku avukatı için avukat kadromuza iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yabancılar Hukuku kapsamında mavi kartlı kişilerin sorunları, deport uyuşmazlıkları ve idari gözetim kararı konularında uzman Av. Abdullah Enes Baltacı 65081 Sicil Numarası ile Köln Barosuna ve 29422 Sicil Numarası ile Ankara Barosuna kayıtlıdır. Özellikle Almanya’da bulunan ve Türkiye’deki hukuki sorunlarını çözmede sorun yaşayan gurbetçi vatandaşların işlerini ulusal ve uluslararası hukuka uygun olarak takip etmek üzere Almanya’da da faaliyet yürüten hukuk büromuza ait sitenin linkine  buradan ulaşabilirsiniz.

İDARİ GÖZETİM KARARINA İTİRAZ GERİ GÖNDERİM MERKEZİNDEKİ İŞLER İÇİN AVUKAT İLETİŞİM BİLGİLERİ ve RANDEVU

GERİ GÖNDERME MERKEZİ, İDARİ GÖZETİM KARARINA İTİRAZ, YABANCILAR HUKUKU AVUKAT

Online randevu alarak hukuki durumunuzu netleştirebilirsiniz. Randevu için tıklayınız.

Mavi Kart İle İlgili Konularda Avukat Numarası: +90 507 906 87 33

İDARİ GÖZETİM KARARI VE GERİ GÖNDERME MERKEZİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

İdari gözetim altında tutuluyorum. Temel güvencelerim nelerdir?

Türkiye’de, her ne sebeple idari gözetim altına alınmış olurlarsa olsunlar, kişilerin temel haklardan ve usul güvencelerinden yararlanma hakkı bulunmaktadır. Öncelikle, yetkili makamlar size ya da yasal temsilcinize veya varsa avukatınıza hangi gerekçeyle idari gözetim altına alındığınızı anlayabileceğiniz bir dilde tebliğ etmekle yükümlüdür. Bir avukat tarafından temsil edilmiyorsanız, yetkililerin sizi idari gözetim kararının ne tür sonuçları olacağı, bu karara nasıl itiraz edebileceğiniz ve idari gözetimin ne kadar sürebileceği konusunda da bilgilendirmeleri gerekmektedir. Yine mevcut yasalar uyarınca hakkınızda verilen idari gözetim kararının devam ettirilmesinde bir zaruret olup olmadığı, idari gözetim kararı veren ilin Valiliği tarafından her ay düzenli olarak değerlendirilecektir.

Gerek görülen hallerde bu değerlendirme daha erken de yapılabilir ve değerlendirme sonucunda zaruri görülmeyen idari gözetim uygulamasına son verilebilir. İdari gözetim kararında olduğu üzere, her ay düzenli olarak yapılacak bu değerlendirmelerin sonuçlarının da gerekçeleriyle birlikte anlayacağınız bir dilde tarafınıza tebliğ edilmesi öngörülmüştür. Bu tebliğ, size ya da yasal temsilcilinize veya avukatınıza yapılabilir. Hakkınızdaki idari gözetim kararının süresinin uzatılmasına ilişkin olarak verilen kararların da size tebliğ edilmesi gerekir. İdari gözetim kararına karşı yargısal yolları kullanarak itirazda bulunmanız da mümkündür. Bu konunun ayrıntılarını ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.

İdari gözetim altında tutulurken sığınma başvurusunda bulunabilir miyim?

Ülkesindeki savaş veya iç çatışmadan dolayı ya da zulüm görmekten korktuğu için ülkesine geri dönemeyecek durumda olan kişiler Türkiye’de sığınma başvurusunda bulunabilirler. Türkiye yasalarına göre çeşitli sebeplerden ötürü idari gözetim altına alınan kişiler ile hürriyeti kısıtlanmış kişilerin de sığınma başvurusunda bulunma hakkı vardır.

Sığınma nedir?

Uluslararası hukuka göre devletlerin, savaş veya iç çatışma nedeniyle ya da zulüm görmekten korktuğu için ülkesini terk etmiş ve geri gönderilmesi halinde hayatı veya özgürlüğü tehdit altında olacak ya da zulüm görme tehlikesiyle karşılaşacak kişilere hukuki koruma sağlama yükümlülüğü vardır. Yine uluslararası hukuk uyarınca devletler, sığınma talebinde bulunan kişilerin bu başvurularını almak ve belirli kriterleri karşılamaları halinde bu kişilerin ülkelerinde kalmalarına izin vermek zorundadır.

Sığınma ile “uluslararası koruma” aynı şey midir?

Türkiye’deki mevcut kanunlara göre “uluslararası koruma” terimi sığınmayı ifade etmektedir. Dolayısıyla bu iki kavram aynı şeydir. Ancak Suriye’den gelen Suriye vatandaşları ile mülteciler ve vatansız kişiler, bir başka koruma rejimi olan “geçici koruma” uygulamasına tabidirler. Bu kişilerin de idari gözetim altına alınmaları halinde diğer herkesin yararlandığı temel hak ve güvencelerden yararlanma hakları bulunmaktadır. Eğer Suriye vatandaşı, Suriye’den gelen bir mülteci ya da vatansız bir kişi iseniz, size özel olan diğer haklar için lütfen ilerleyen bölümlere göz atınız.

Türkiye’de kimler uluslararası korumadan yararlanabilir?

Kişisel durumunuzun aşağıdaki koşullardan bir veya birden fazlasını karşıladığını düşünüyorsanız, Türkiye’de uluslararası koruma başvurusunda bulunabilirsiniz:

 • Ülkenize ya da önceden ikamet ettiğiniz ülkeye geri gönderilmeniz halinde ırkınız, dininiz, tabiiyetiniz, belli bir toplumsal gruba mensubiyetiniz veya siyasi düşüncelerinizden dolayı zulüm görmekten korkuyorsanız ya da
 • Ülkenize veya önceden ikamet ettiğiniz ülkeye geri gönderilmeniz halinde

            – ölüm cezasına mahkûm olacak ya da hakkınızda verilen ölüm cezası infaz edilecekse,

            – işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya muameleye maruz kalacaksınız veya

            – savaş ya da yaygın silahlı çatışma durumları ile ayrım gözetmeyen şiddet olaylarından ötürü şahsınıza yönelik ciddi bir tehdit bulunacaksa Türkiye’de uluslararası korumadan yararlanabilirsiniz.

Hangi durumlar uluslararası korumadan yararlanma hakkı vermez?

Ülkenize ya da önceden ikamet ettiğiniz ülkeye geri gönderilmeniz halinde herhangi bir zulüm görme korkunuz bulunmuyorsa ya da başka bir ülkede çalışmak ya da eğitim görmek gibi sebeplerle ülkenizden ayrıldıysanız uluslararası korumadan yararlanmanız mümkün değildir. Benzer bir şekilde, ülkenizde ya da önceden ikamet ettiğiniz ülkede işlemiş olduğunuz adi bir suçtan ötürü cezai kovuşturmadan kaçıyor olmanız da size uluslararası korumadan yararlanma hakkı vermez.

Bu hususlara ilaveten, uluslararası hukuk uyarınca bazı kişiler uluslararası koruma kapsamının dışında bırakılmaktadır. İnsanlığa ya da barışa karşı suç işleyen kişiler ile savaş suçu işleyen kişiler uluslararası korumadan yararlanamayacak kişiler arasındadır.

Durumunuz yukarıda sıralanan koşullardan birisine uyuyorsa; fakat ülkenize ya da önceden ikamet ettiğiniz ülkeye geri gönderilmeniz halinde işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya muameleye maruz kalacaksanız ya da ölüm cezasına mahkûm olacaksanız veya hakkınızda verilen ölüm cezası infaz edilecekse, Türkiye makamları sizi geri göndermemekle yükümlüdür. Bu durumda bir uluslararası koruma türü olan “ikincil koruma”dan yararlanabilmeniz mümkün olabilir.

İdari gözetim altında tutulduğum yerde nasıl uluslararası koruma başvurusu yapabilirim?

Türkiye’deki yasalar uyarınca idari gözetim altında bulunduğunuz yerdeki birimlerin uluslararası koruma başvurunuzu alma ya da derhâl Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne iletme yükümlülükleri vardır. Eğer daha önce Türkiye’de uluslararası koruma başvurusu yaptıysanız, bu durumu muhakkak tutulmakta olduğunuz yerdeki yetkililerle paylaşınız.

İlk kez uluslararası koruma başvurusunda bulunacaksanız, başvurunuzu mümkünse yazılı olarak, değilse sözlü olarak yetkililerle paylaşınız. Başvurunuzda ad-soyad, uyruk ve doğum tarihi gibi temel kişisel bilgilerinizi ve neden ülkenize veya daha önce ikamet ettiğiniz ülkeye geri dönemeyeceğinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde paylaşmanız önemlidir. Kişisel durumunuzla ilgili daha detaylı bilgi için Mülteci Hakları Merkezi’nin +90 507 218 62 85 numaralı İdari Gözetim Destek Hattı’nı arayarak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Benimle beraber idari gözetim altında tutulan aile bireylerim var. Onlar adına da başvuru yapabilir miyim yoksa her birinin ayrı ayrı başvuru yapması mı gerekir?

Aile üyelerinizin sizinle aynı sebepten ötürü ülkeyi terk etmesi halinde, onlar adına uluslararası koruma başvurusunda bulunabilmeniz mümkündür. Ancak yetişkin olan ve çekirdek ailenize dahil bireyler adına başvuru yapabilmeniz için, söz konusu kişilerin muvafakat vermeleri gerekmektedir.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yetkililerinin muvafakat verilmeden önce, muvafakat verecek kişileri uluslararası koruma çerçevesindeki hakları ve usulleri ile dilerlerse başvuruyu bireysel olarak yapabilme imkanlarının olduğu ve her durumda başvuru sahibi olarak işlem görecekleri konusunda bilgilendirme yükümlülüğü bulunmaktadır. Muvafakat verdikten sonra dahi ayrı bir değerlendirme talebinde bulunabilmeniz mümkündür. Ancak bu talebinizi yazılı olarak yapmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yetkilileri, kanaat getirmeleri halinde aile üyelerinizin başvurusunu ayrı olarak alabilmektedir.

Tutulduğum yerdeki görevlilere uluslararası koruma başvurusu yapma talebimi ilettim. Bundan sonra neler olacak?

Türkiye yasaları uyarınca yetkili makamların uluslararası koruma başvurusunda bulunma talebinizi alma ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne derhal iletme yükümlülükleri bulunmaktadır. Türkiye’deki mevcut yasalar uyarınca, uluslararası koruma başvuruları normal usulde ya da hızlandırılmış usulde değerlendirilebilmektedir. Her iki usulde de uluslararası koruma başvurusu talepleri alınmakta, başvurucularla bir mülakat gerçekleştirilmekte ve bunun sonunca bir değerlendirme yapılarak başvuruya dair bir karar verilmektedir. Ancak hızlandırılmış prosedürde hem değerlendirme hem de itiraz süreleri daha kısadır.

Eğer,

 • hakkınızda sınır dışı kararı verildikten sonra başvuruda bulunduysanız;
 • kimliğinizin veya uyruğunuzun tespit edilmesini güçleştirmek için kimlik veya seyahat belgelerinizi kötü niyetle sakladığınız ya da imha ettiğiniz düşünülürse ya da
 • daha önceden ikamet ilinizi izinsiz terk ettiğiniz için başvurunuzun “geri çekilmiş sayılmasından” sonra yeniden başvurmak isterseniz ya da
 • başvuru sırasında ülkenize dönemeyecek durumda olduğunuza dair herhangi bir bilgi sunmamışsanız,

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü dosyanızı “hızlandırılmış usulde” değerlendirmeyi tercih edebilir. Başvurunuzun hızlandırılmış usulde değerlendirilmesi doğrudan başvurunuz hakkında olumsuz bir karar verileceği anlamına gelmemektedir.

Bu süreçte sizinle başvuru tarihinizden itibaren en geç 3 gün içinde kişisel bir mülakat yapılacaktır. Bu mülakat esnasında ülkenizi terk etme nedenlerinizi ve hangi sebeplerden ötürü geri dönmekten korktuğunuzu ayrıntılarıyla açıklamanızı tavsiye ederiz. Benzer bir biçimde, yanınızda durumunuzla ilgili belgeleriniz varsa, bu belgeleri de yetkililerle paylaşmanız önemlidir. Hızlandırılmış değerlendirmeye tâbi tutulan başvurular hakkında en geç 5 gün içinde karar verilmesi öngörülmektedir.

Ancak GİGM makamları, başvurunuza dair incelemenin daha uzun bir süre gerektireceği kanaatindeyse, başvurunuzu hızlandırılmış değerlendirmeden çıkarıp, normal değerlendirme sürecine alabilir. Uluslararası koruma başvurunuzun alınması doğrudan idari gözetimi sonlandırmamaktadır. Yapılacak değerlendirme sonucu uluslararası koruma başvurunuz hakkında bir karar verilecektir. Söz konusu olumlu ya da olumsuz kararın idari gözetim altında tutuluyor olmanız üzerindeki etkisi ve bu kararı takip eden sürece dair detaylı bilgi için lütfen ilerleyen sayfalara bakınız.

Türkçe bilmiyorum. Uluslararası koruma başvurusu yaparken ve işlemler sırasında bana tercüman sağlanacak mı?

Yetkili makamlarla Türkçe veya başka bir ortak dilde anlaşmanız mümkün değilse, uluslararası koruma işlemlerinin her aşamasında vatandaşı olduğunuz ülkenin dilinde ya da anlayabileceğiniz bir diğer dilde tercüman talep etme hakkınız bulunmaktadır. Yetkililerin size sağlayacağı tercüman için sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Gerek sözlü gerekse yazılı olarak tarafınıza yapılan her türlü bildirimde dil engelinden dolayı zorluk çekiyorsanız lütfen bu durumu gecikmeksizin yetkili makamlarla paylaşınız.

Yukarıda belirtildiği üzere tercüman desteğinden yararlanmanız mümkündür ve bu hizmet ücretsizdir. Tercüman desteğini her aşamada talep edebileceğinizi de unutmayın. Ayrıca, tarafınıza yapılacak sözlü ya da yazılı bildirimleri anlamanızı zorlaştıracak görme, duyma, kavrama ya da benzeri bedensel ya da zihinsel bir engeliniz varsa, yetkili makamlardan ihtiyaçlarınıza cevap verecek şekilde hareket etmelerini, gerektiğinde size bir tercüman sağlamalarını talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Uluslararası koruma başvurumu yaptıktan sonra serbest bırakılacak mıyım?

Uluslararası koruma başvurusunda bulunmanız hakkınızda verilen idari gözetim kararını ortadan kaldırmaz. Yetkili makamların kimlik ya da vatandaşlık bilgilerinizin doğruluğuyla ilgili ciddi şüpheleri varsa bu bilgileri tespit etmek amacıyla idari gözetiminizin devamına karar verebilirler.

Benzer bir biçimde kamu düzeni veya kamu güvenliği açısından ciddi tehlike oluşturduğuna kanaat getirilen kişiler ile idari gözetim altına alınmaması durumunda başvurusuna temel oluşturan unsurların belirlenemeyecek olduğu değerlendirilenler hakkında da idari gözetim uygulamasının devam ettirilmesine karar verilebilir.

Uluslararası koruma başvurumu aldılar ama beni serbest bırakmadılar. İtiraz edebilir miyim?

Uluslararası koruma başvurunuzun alınması doğrudan idari gözetimi durdurmamaktadır. Ancak idari gözetime karşı her zaman itirazda bulunma hakkınız mevcuttur. Türkiye kanunlarına göre idari gözetim kararları iki temel şekilde denetlenmektedir. Bu yollardan ilki valilik tarafından yapılacak düzenli değerlendirmedir ve özü itibariyle idari bir denetim yoludur.

Valilik, hakkınızda verilen idari gözetim kararının devamının zaruri olup olmadığını her ay düzenli olarak değerlendirmekle yükümlüdür. Yapılacak bu değerlendirmelerin sonucunda valilik tarafından idari gözetim uygulamasına son verilmesi ya da devam ettirilmesi şeklinde bir karar alınabilir. Her halükârda bu düzenli değerlendirmelerin sonuçlarının size ya da yasal temsilcinize veya varsa avukatınıza gerekçeli olarak bildirilmesi gerekmektedir. İdari gözetim kararına yargı yolunu kullanarak itiraz edebilirsiniz.

Mevcut düzenlemelere göre idari gözetim kararına karşı yapılacak itirazları değerlendirmekle sorumlu makam Sulh Ceza Hâkimliğidir. Sulh Ceza Hâkimliğine başvuru yapmanız hemen salıverileceğiniz anlamına gelmemektedir. Kanun, ayrıca idari gözetim yerlerindeki makamlara, sunacağınız itiraz dilekçelerini derhâl yetkili Sulh Ceza Hâkimliğine ulaştırma yükümlülüğü getirmektedir. Başvurunuzun beş gün içinde değerlendirilmesi ve sonuca bağlanması esastır.

Sulh Ceza Hâkimliğinin vereceği karar kesindir. Verilen karar sonucu itirazınız reddedilse bile kanun uyarınca idari gözetim şartlarının ortadan kalktığı veya değiştiği iddiasıyla yeniden Sulh Ceza Hâkimine başvurabilirsiniz.

Uluslararası koruma başvurusunda bulundum; beni serbest bıraktılar. Acaba başvurum alınmış oldu mu? Şimdi ne yapmalıyım?

Temel olarak üç nedenden ötürü serbest bırakılmış olabilirsiniz. Dolayısıyla yetkili makamlar tarafından size tebliğ edilen belgeyi çok iyi anlamanız yararınıza olacaktır.

Bu sebeplerden ilki, Türkiye’yi terke davet edilmiş olmanızdır. Hakkınızda bir sınır dışı kararı alınmış olabilir ve size Türkiye’yi kendi imkanlarınızla terk etmeniz için on beş günden az olmamak üzere otuz güne kadar bir süre tanınmış olabilir. Eğer bu davete uymayı arzu ediyorsanız ancak yeterli mali imkanlarınız yoksa, lütfen ilerleyen sayfalardaki gönüllü geri dönüş seçeneğiyle ilgili bilgileri inceleyiniz.

Ülkenize ya da daha önceden ikamet ettiğiniz ülkeye geri dönmekle ilgili endişeleriniz varsa, hakkınızda verilen sınır dışı kararına itiraz etmeniz de mümkündür. Salıverilmenizin ikinci nedeni serbest ikamete geçirilmeniz olabilir. Ancak, Türkiye’de uluslararası koruma başvurusu yapan kişilere istedikleri ilde ikamet etme hakkı verilmemektedir. Yetkililer sizi ikametiniz için uygun görülen bir ile yönlendirecektir.

Özellikle tercih ettiğiniz veya yakınlarınızın yaşadığı bir il varsa bunu başvuru sırasında İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkililerine belirtmeniz önemlidir. Yetkililer tarafından bu ilde ikametiniz için izin verilmesi mümkün olabilir ya da olmayabilir. Geri Gönderme Merkezinden çıkmanıza müteakip en geç 15 gün içinde yetkililerin sizi yönlendirdiği ile gitmeniz ve bu ildeki İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Mevcut yasalar uyarınca, uluslararası koruma başvuru sahipleri kayıtlı oldukları ilde kalmak ve yetkili makamlara düzenli bildirimde bulunmakla yükümlüdürler. Ayrıca, İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün yazılı iznini almadan şehrinizden ayrılmamanız çok önemlidir. İkamet ilinizi izinsiz terk etmeniz durumunda uluslararası koruma başvurunuzu “geri çekmiş sayılırsınız”.

Böyle bir durumda, yaptığınız başvuru hakkındaki değerlendirme durulacak ve dosyanız kapatılacaktır. Salıverilmenizin üçüncü nedeni ise uluslararası koruma başvurunuz hakkında alınan olumlu kararın ardından tarafınıza uluslararası koruma statüsü verilmesi olabilir. Bu ihtimalde de bir ile yönlendirilecek ve en geç 15 gün içinde yönlendirildiğiniz ile giderek İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne kayıt yaptırmanız gerekecektir.

Ek olarak, uluslararası koruma statüsü sahiplerinin de bildirim yükümlülüğü bulunduğunu hatırlatırız. İdari gözetim sonrasındaki sürece dair diğer sorularınız ve daha ayrıntılı bilgi için Mülteci Hakları Merkezi ile temasa geçebilirsiniz.

İdari gözetim altındayım ve uluslararası koruma başvurumla ilgili olumsuz karar verildiğini öğrendim. Bu ne anlama geliyor?

Uluslararası koruma başvurunuz hakkında olumsuz karar verilmesi, başvurunuzun reddedildiği anlamına gelir. Öncelikle bu kararın tarafınıza ya da yasal temsilcinize veya varsa avukatınıza tebliğ edilmesi gerekmektedir. Bu karara karşı itiraz edebilirsiniz.

İdari gözetim altındaki kişilerin uluslararası koruma başvurularına ilişkin değerlendirmeler ağırlıkla hızlandırılmış usul çerçevesinde yapıldığı için, olumsuz karara itiraz edebilmeniz için esas yol yargı yoludur. Benzer bir biçimde, uluslararası koruma başvurunuz yetkililer tarafından “kabul edilemez başvuru” olarak da değerlendirilmiş olabilir.

Eğer, • Farklı bir gerekçe öne sürmeksizin aynı başvuruyu yenilediyseniz,

 • Kendi adınıza başvuru yapılmasına dair muvafakat verdikten sonra haklı bir neden göstermeksizin ya da başvurunuzun reddedilmesinin ardından farklı bir gerekçe öne sürmeksizin ayrı bir başvuru yaptıysanız,
 • İlk iltica ülkesinden geldiyseniz veya
 • Güvenli üçüncü ülkeden geldiyseniz başvurunuz “kabul edilemez başvuru” olarak nitelendirilebilir. Hızlandırılmış değerlendirme sonucu verilen kararlarda olduğu üzere, kabul edilemez nitelendirilen başvurulara ilişkin de tek itiraz yolu yargısal yoldur.

Her iki durumda da olumsuz kararın tarafınıza tebliğ edilmesinden itibaren en geç 15 gün içinde sizin ya da yasal temsilcinizin veya varsa avukatınızın olumsuz karara karşı idare mahkemesine itirazda bulunmanız gerekmektedir. Bu başvurunuzun doğrudan idari gözetimi sonlandırmayacağını da hatırda tutmanız önemlidir.

Suriye’den geldim, burada anlatılan kurallar benim için de aynen geçerli mi?

Daha önce belirtildiği üzere, Suriye’den gelen Suriye vatandaşları ile mülteci ve vatansız kişiler, bir başka koruma rejimi olan “geçici koruma” uygulamasına tabidirler. Türkiye hükümeti, Suriye’de devam eden çatışmalardan ötürü bu kişileri Suriye’ye geri göndermeyeceğini beyan etmektedir.

Ancak, “geçici koruma” uygulamasına tabi olup da Türkiye’ye giriş veya çıkış kurallarını ihlal edenler ile kamu güvenliği ve kamu düzeni için ciddi bir tehdit oluşturduğu değerlendirilen kişiler idari gözetim altına alınabilmektedir. Konuya ilişkin daha ayrıntılı bilgi için Mülteci Hakları Merkezi ile temasa geçebilirsiniz.

18 yaşından küçüğüm ve yanımda ailemden kimse yok. Ne yapmalıyım? Benim de uluslararası koruma başvurusu yapma hakkım var mı?

Savaş ve iç çatışmadan ötürü ya da zulüm görmekten korktuğu için ülkesini terk etmek zorunda kalan herkesin yaşından bağımsız olarak uluslararası koruma başvurusunda bulunma hakkı bulunmaktadır. Dolayısıyla 18 yaşından küçük olmanız uluslararası koruma başvurusunda bulunmanızın önünde bir engel değildir.

18 yaşından küçük olmanız hakkınızda alınacak kararlarda herhangi bir şekilde olumsuz bir etki yaratmaz. Bu sebeple, gerçek yaşınızı yetkililerle paylaşmaktan çekinmeyiniz. Türkiye kanunlarına göre 18 yaşının altındaki her birey çocuktur.

Uluslararası koruma başvurunuzun alındığı andan itibaren çocukların korunmasına yönelik özel bir kanun olan Çocuk Koruma Kanunu’nda yer alan hükümlerden faydalanabilirsiniz. Eğer herhangi bir sebepten ötürü idari gözetim altına alındıysanız, Mülteci Hakları Merkezi ile ya da önceden irtibatta olduğunuz diğer hukuki destek sağlayan kurumlarla temasa geçmenizi öneririz.

Yanınızda doğum tarihinizi ya da yaşınızı gösteren kimlik veya belge bulunmaması durumunda, yetkililer hakkınızda yaş tespiti işlemi yapılmasını talep edebilirler. Yetkili makamın on sekiz yaşından küçük olduğunuza dair şüphelerinin olduğu haller gibi çeşitli durumlarda da yanınızda yaşınızı gösterir bir belge olmasına rağmen yaş tespiti işlemi talep edilebilir. Yaş tespit işlemi fiziksel ve psikolojik muayenelerden oluşur.

Bu sürecin öncesinde size işlemin amacını ve süreci hakkında bilgi verilmesi zorunludur. Yapılan yaş tespiti sonrasında 18 yaşından büyük olduğunuz sonucuna ulaşıldıysa ve bu sonuca itiraz etmeyi arzuluyorsanız yine Mülteci Hakları Merkezi’ne ulaşarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ciddi bir sağlık sorunum var. Bunu belirtmeli miyim? Tedavi olabilir miyim?

Uluslararası koruma başvurusu yaparken ciddi bir sağlık sorununuz varsa, hamileyseniz ya da hamile olabileceğiniz ihtimali mevcutsa veya engellilik durumunuz söz konusu ise durumunuzu gecikmeksizin yetkili makamlara iletiniz. İdari gözetim altında tutulduğunuz yerde sağlık problemi yaşamanız halinde durumunuzu derhal yetkili makamlara bildiriniz. Bu süre zarfında acil ve temel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakkınız bulunmaktadır

Hassas bir durumum var. Bunu yetkililerle paylaşmalı mıyım?

Herhangi bir şekilde işkence, cinsel saldırı ya da diğer ciddi psikolojik, bedensel ya da cinsel şiddete maruz kaldıysanız, bu hususları da gecikmeksizin yetkili makamlarla paylaşmanızı tavsiye etmekteyiz. Maruz kalmış olduğunuz şiddeti paylaşma konusunda tereddüt etmeniz anlaşılabilir bir durumdur.

Yetkili makamlara, kurumda görevli psikolog ya da sosyal çalışmacıyla görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Türkiye kanunları uyarınca tarafınıza, bu tür fiillerin neden olduğu zararları giderecek yeterli tedavi imkânının sağlanması esastır.

İdari gözetim altındayım. Yakınlarım beni ziyaret edebilir mi?

İdari gözetim altında olan kişilerin yakınlarına erişebilme ve ziyaretçi kabul edebilme hakları vardır. Ancak yakınlarınızın ya da ziyaretçilerinizin sizinle görüşebilmeleri için, kendilerinden aranızdaki akrabalık ya da yakınlık bağını ispatlayan bir kimlik belgesi göstermeleri talep edilebilir.

Avukat hakkım var mı? Varsa bu hakkımı nasıl kullanabilirim?

Türkiye kanunları uyarınca hak arama hürriyeti Anayasa tarafından güvence altına alınmıştır. Bu hürriyetin bir uzantısı olarak da her türlü iş ve işlemle ilgili olarak avukat hakkınız bulunmaktadır. Avukatlık ücretlerini karşılama imkânınız bulunmuyorsa, yargı önündeki başvurularınızda adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Bu talebinizi bulunduğunuz il barosunun Adli Yardım Servisi’ne ulaşarak yapmanız gerekmektedir. Ardından adli yardım talebiniz başvuruda bulunduğunuz baro tarafından hem maddi durumunuz hem de hukuki destek talep ettiğiniz konu dikkate alınarak bir ön incelemeye alınacaktır. Bu inceleme sonucunda adli yardım talebiniz kabul edilebilir ya da reddedilebilir.

İdari gözetim altındayken başka kimlerle görüşme hakkım var?

Yürürlükteki mevzuat uyarınca idari gözetim altındayken yukarıda bahsedilen yakınlarınız ve avukatınıza ilaveten, notere, yasal temsilcilerinize ve arzu ettiğiniz takdirde vatandaşı olduğunuz ülkenin konsolosluk yetkililerine veya Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği görevlisine ulaşma hakkınız vardır.

Şu anda idari gözetim altında değilim. Ama bana hakkımda böyle bir karar alınabileceği söylendi. Neden? Ne yapmalıyım?

Mevcut yasalar çerçevesinde hakkınızda idari gözetim kararı ancak durumlarda alınabilir.

 • Hakkında sınır dışı kararı verilen kişilerden, kaçma ve kaybolma riski bulunduğu düşünülen, • Türkiye’ye giriş veya çıkış kurallarını ihlal eden, sahte ya da asılsız belge kullandığına kanaat getirilen,
 • Türkiye’den çıkmak için tanınan süreye riayet etmeyen ya da
 • Kamu düzeni, kamu güvenliği veya kamu sağlığı açısından tehdit oluşturduğuna inanılan kişiler hakkında idari gözetim kararı alınabilir.

Benzer bir biçimde, uluslararası koruma başvurusu sahibi kişiler hakkında da idari gözetim kararı alınabilir. Yetkili makamlar, kimlik veya vatandaşlık bilgilerinin doğruluğuyla ilgili ciddi şüpheler bulunan kişilerin bu bilgilerini tespit etmek için, sınır kapılarında usulüne aykırı bir biçimde ülkeye girişleri engellemek için, kişinin idari gözetim altına alınmaması durumunda başvurusuna temel oluşturan unsurların belirlenmesi mümkün değilse veya kişinin kamu düzeni veya kamu güvenliği için ciddi tehlike oluşturduğuna kanaat getiriliyorsa kişi hakkında idari gözetim kararı alabilirler.

Yukarıda belirtildiği üzere idari gözetim kararının tarafınıza ya da yasal temsilcinize veya varsa avukatınıza tebliğ edilmesi esastır. Bu karara itiraz imkanları ve yolları için lütfen yukarıda yer verilen bilgileri inceleyiniz.

Gönüllü geri dönüş yapabileceğim söylendi. Bunun anlamı nedir?

Geldiğiniz ya da daha önce yasal olarak ikamet ettiğiniz ülkeye gönüllü olarak geri dönmeyi arzu ediyorsanız, bu isteğinizi yetkili makamlarla paylaşabilirsiniz. Bu karar oldukça önemli bir karar olacağından, bu talebinizin sizin için yaratabileceği olası sonuçları ayrıntılı bir biçimde değerlendirdikten sonra kararınızı vermenizi tavsiye etmekteyiz.

Gönüllü geri dönüş talebinizi iletmeniz için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Yasalar uyarınca gönüllü geri dönüşü gerçekleştirebilmeniz için tarafınıza ayni ya da nakdi destek sağlanabilmektedir; ancak bu türden bir desteğin sağlanmasının belli bir süre alabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Benzer bir biçimde, yanınızda herhangi bir kimlik ya da seyahat belgenizin bulunmaması halinde de gerekli işlemlerin tamamlanması belli bir süre alabilecektir.

Mülteci Hakları Merkezi bana hangi konularda yardım edebilir?

Mülteci Hakları Merkezi, Türkiye’de koruma arayan kişilere bilgilendirme ve destek hizmetleri sağlamaktadır. Türkiye’deki koruma mekanizmalarına ve temel hak ve güvencelere erişimle ilgili sorularınız için bize hafta içi saat 10.00 ve 17.00 arasında +90 507 218 62 85 numaralı telefon hattından ulaşabilirsiniz.

Mülteci Hakları Merkezi’nin Türkiye devleti makamlarıyla veya Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’yle ilişkisi var mı?

Mülteci Hakları Merkezi bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur. Türkiye makamları ya da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile ortak değildir. Ancak kişilerin haklarının korunması ve bu haklara erişimlerinin sağlanması için devlet makamlarıyla ve BMMYK ile iletişim kurmakta ve iş birliği yapmaktadır.

geri gönderme merkezi,
Akademik Hukuk İletişim YÖK Denklik Avukatı

2 yorum

 1. merhaba benim eşim Fas uyruklu 7 yıldır dini nikahlıyiz 40 gündür 3 yaşında oğlumla beraber Kırklareli geri gönderme merkezinde tutuluyor evrak eksikliği yüzünden alındı biran önce serbest bırakılmalarini gereginin yapılmasını arz ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yorum Yap