673 sayılı KHK ile yurt dışında öğrenim gören öğrencilerden, milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen FETÖ/PDY terör örgütüne aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olan 158 kişinin öğrencilikle ilişiklerinin kesildiği ve  gördükleri eğitimlere ilişkin olarak denklik işlemlerinin yapılmayacağı ve söz konusu eğitimleri kapsamındaki akademik unvan ve derecelerine bağlı haklardan yararlanamayacağı belirtilmişti.

Bununla birlikte söz konusu siyasi ve politik olaylardan bağımsız şekilde bu okullarda okuyan veya mezun olan öğrencilerin diplomalarının tanınması ve denklik verilmesi işlemleri hakkında ortada bir belirsizlik söz konusu olduğundan gerek müvekkillerden gerekse bizzat YÖK’ten alınan bilgiler ışığında Akademik Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak bir bilgilendirme yapma gerekliliğinin hasıl olduğu düşünülmüştür.

Tespit edilebildiği kadarıyla bu kapsamda yer alan yurtdışı üniversiteleri listesi şu şeklidedir:

 • KAFKAS ÜNİVERSİTESİ- AZERBAYCAN
 • IŞIK ÜNİVERSİTESİ – IRAK
 • ULUSLARARASI KARADENİZ ÜNİVERSİTESİ – GÜRCİSTAN
 • WYZSZA SZKOLA HOTELARSWA İTURYSTKİ WCZESTOCHOWİE – POLONYA
 • TÜRK NİL ÜNİVERSİTESİ-NİJERYA
 • IŞIK UNİVERSİTESİ – ROMANYA
 • GULEN INSTİTUTE – ABD
 • RESPECT GRADUATE SCHOOL – ABD
 • ZAMAN ÜNİVERSİTESİ – KAMBOÇYA
 • CİHAN ÜNİVERSİTESİ – IRAK
 • ULUSLARARASI BURÇ ÜNİVERSİTESİ – BOSNA HERSEK
 • AMERİCAN ISLAMİC COLLEGE –ABD
 • OLD DOMİNİON ÜNİVERSİTESİ – ABD
 • EPOKA ÜNİVERSİTESİ – ARNAVUTLUK

Yukarıda yer verilen okullardan mezun olan öğrencilerin diplomalarının denklikleri ile ilgili olarak 2016 yılı Kasım ayı içerisinde alınan bilgilere göre başvurularının askıya alındığı ve derdest başvurular hakkında işlem yapılmayacağı öğrenilmişti. Ancak güncel olarak yapılan diğer araştırmalara ve müvekkillerin denklik sorgularından öğrenilen bilgilere göre YÖK karar değiştirmiş olacak ki yapılan başvuruların ve işlemlerin alınmakla birlikte tarafımıza verilmeyen Genel Kurul kararı gereği reddedildiği bilinmektedir.

Bu çerçevede söz konusu okullardan mezun olarak Türkiye’ye dönen öğrencilerin diploma denklik hususunda ne yapacakları, nasıl bir yol izlemesi gerekeceği akıllarda soru işareti olarak kalmaktadır. Gerçekten de bahsedilen siyasi ve politik olay sonucunda alınan kararlar bu şekilde olan öğrenciler için bir yol göstermemektedir. Büromuz ise bu durumda olan öğrencilerin başvurularını yapması, red cevabının edinilmesi ve red cevabına dayanak olan kararın istenmesi gerektiğini düşünmektedir.

Bu okullardan mezun yada halen eğitim görmekte olan öğrencilerin muhtemel sorunları karşısında kamu gücüne sahip idareler nezdinde yapılacak adli ve idari süreçlerde hukuki yardım önemli bir gerekliliktir.

 

33 yorum

 1. ABD’deki ulusal sıralamalarda USNews tarafından 231-300 aralığında sıralanan, yaklaşık 25bin öğrencisi olan ve ABD’de bir devlet üniversitesi olan Old Dominion Üniversitesi’ne YÖK tarafından denklik verilmemesi saçmalık! Türkiye’deki -çoğu vakıf üniversitesi- birçok üniversitenin kadrosunda yer alan kaliteli öğretim elemanlarının da yüksek lisans veya doktoralarını aldıkları bu üniversitenin tanınmaması 1,5-2 yıldır ciddi mağduriyetlere yol açmaktadır. Umarım bu hata kısa sürede düzeltilir.

  Ayrıca yazının altında yazan “***Old Dominion’un listede olmaması gerektiğine dair incelemeler sürmektedir.” ne demektir? Bunu biraz açıklayabilir misiniz?

  • Söylediğiniz üzere yapılanın büyük bir yanlışlık olduğunu bizde ilettik, bununda farkindalar ancak düzeltmediler sürekli inceleniyor cevabı alıyoruz.

   • Merhabalar, Old Dominion University ile ilgili durum normalleşti mi? Güncel durumla ilgili bir bilginiz var mı?

     • Old Dominion University hakkında alınan hatalı tanımama kararı Mart 2019 itibariyle kaldırılmış. ODU gibi koca köklü devlet üniversitesini tanınmama kararı çok garip bir durumdu. Bir ODU mezunu olarak halen böyle bir tanımama kararının vakti zamanında neden alındığını anlayabilmiş değilim.

     • Merhaba,
      Tanımama durumunun değişeceği haberi var ancak virüsten dolayı kuruma girilemediği için kesinleşip kesinleşmediği öğrenilemiyor YÖK’ü arayabilirsiniz.

     • Merhaba, Yökün old dominion üniversitesiyle ilgili aldığı karada yeni bir gelime var mı acaba?

 2. Old Dominion universitesinden mezun olanlara denklik verilmesi için ne gibi bir katkımız olabilir? Böylesine ciddi bir konuda YÖK ün daha kapsamlı bir çalışma yapıp, üniversiteden mezun olan insanları araştırıp ona göre denklik verebilir mi?Denklik verilmemesinin nedeni tamamen siyasi nedenler. Mezun olan herkesin aynı şekilde reddedilmesi çok yanlış bir uygulamadır. Bu konuda yapabileceğimiz neler olabilir? Yol gösterebilir misiniz? 8 yıl boyunca doktora çalışmaları yapıp, ülkemizde akademisyen olarak çalışmak isteyen insanların mağduriyeti bir şekilde giderilmeli diye düşünüyorum. Teşekkürler

  • Old Dominion Üniversitesinin tanınırlığının kaldırılması kararına karşı dava açılması en mantıklı yoldur. Ancak görüştüğümüz mezunlar kendileri için hiç bir çaba sarf etmemektedirler. İşimiz gereği bu tür haksızlığa uğrayan, hukuksuz işlem yapılan üniversiteler ve mezunları için süreci takip ediyoruz. Ortaki hukuka aykırılık mahkeme huzurunda ileri sürülürse ilerleme kaydedilebilir.

 3. Önceki yıllarda, mesela 2012’de Old Dominion’dan mezun olup denkliklerini alan mezunların denklikleri geçerli mi?
  Son durum nedir?

 4. Merhaba,
  Kizim 3 yil once Old Dominion Universitesine basladi. Uzun yillardir Amerikdayiz AMA kizim Turkiye hayran oldugu icin okuluna bitirip Turkiye de yasamak ve calismak istiyordu. YOK un bu universiteyi tanimadigi haberi bizi cok oldu. Once emek, zaman ve gelecek hayelleri. Bu konuda bir gelisne var mi?. Neler yapabiliriz.

  • Merhabalar, herhangi bir gelişme yok şuana kadar, halen tanınmıyor. Okulu bitirdikten sonra denklik istemeyen özel bir şirkette çalışabilir yada denklik başvurusu sonucu YÖK’ün ret kararına karşı dava açarak tanınırlığın kaldırılması işlemi iptal ettirilebilir.

   • Merhaba. Eşim Azerbaycan odlar yurdu üniversitesinden 2009 yılında mezun oldu. Eylül 2018 tarihinde başvurduğumuz denklik talebi 4 ay sonra karar onaylandı ve yök tarafından sts + staj kararı tebligatı tarafımıza yapıldı.(bütün odlar yurdu üni. Mezunlarına alınan standart bir karar) herşey yolunda giderken eşimin arkadaşına mayıs 2019 tarihinde bu üniversitenin fetö pyd iltisakı olması sebebiyle Red kararı verilmiştir şeklinde tebligat yapıldığını öğrendik. Biz de kendi dısyamızın akıbetini öğrendiğimizde kararın değiştirildiğini ve bütün odlar yurdu mezunları taleplerini red yaptıklarını söylediler. Fakat bununla ilgili tarafımıza ulaşmış bir tebligat yok. Odlar yurdu üni. Köklü bir üniversite olmasından dolayı bu duruma inanmak istemiyorum açıkçası. Bu konuda nasıl bir yol haritası izlemeliyiz? Geçmişte de bu üni mezunlarına birçok denklik verildiği de biliniyor. Sizce durumla ilgili yöke itiraz dilekçesi ve ardından idari mahkeme yoluna gitmem doğru bir sonuca ulaştırır mı?

    • Öncelikle bir sonuç çıkması gerekiyor dava yada başka yollara başvurmak için. Arkadaşınıza o şekilde karar verildiyse size de verilme ihtimali vardır. Bu kararı düzeltmenin tek yolu ise yargı süreci ile mümkündür. YÖK’ün iltisak konusundaki kararları açıkça hukuka aykırıdır. Bu konuda eliniz güçlü şekilde dava açılabilir.

    • Merhaba. Ben de OYu univ hukuk mezunuyum. Yök’ün kararıyla Türkiye’de fark dersleri almaktayım. Fark dersleri sınavlarını bitirdikten sonra mezuniyet belgesiyle Yöke gittiğimde aynı şeyle karşılaşmam umarım. O kadar emek sarfettim..

     • Son zamanlarda bu üniversiteye ret verilenleri üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Umarız size bu şekilde bir karar çıkmaz

     • Bütün OYU mezunlarının denklik işlemlerini red kararına çevirdikleri is öğrendik. Yökü arayarak dosya durumunuzu öğrenin isterseniz.

     • Odlar yurdu üniversitesi ile ilgili durum değişti artık yök tarafından tanınıyor

 5. Old Doninion’dan geçmiş yıllarda alınmış olan denklik belgeleri hala geçerli mi yoksa geçmişe yönelik işlem yaparak iptal mi ediyorlar?

  • İptal edilen belgeler için bütün kurumlara iptal olduğu yazılıyor. Bunu ancak kullanarak görebilirsiniz. YÖK’e de sorabilirsiniz ancak bu riske girilmez.

 6. Yökün old dominion üniversitesi ile ilgili verdiği tanımama kararında bir gelişme var mı acaba?

  • Merhaba,
   Tanımama durumunun değişeceği haberi var ancak virüsten dolayı kuruma girilemediği için kesinleşip kesinleşmediği öğrenilemiyor YÖK’ü arayabilirsiniz.

 7. Burc Üniversitesinde okudum. Bu üniversiteler hakkında denklik için bi gelişme var mı? Ya da gidişat nedir? Lise mezunu olarak sürünmeye devam mı edeceğiz, alısalım mı artık yoksa bi umut var mı?

  • İdarenin kendiliğinden aldığı bir karar yok, sizin girişimleriniz ile ancak değişir beklemekle değişmez. Toplu şekilde bir girişim gerekiyor.

Comments are closed.